Iako u toku jučerašnjeg dana nije bilo potvrđeno da li su eksplozije tokom Bostonskog maratona u ponedeljak bile teroristički napad, istragu o događaju preuzeo je američki Federalni istražni biro (FBI). Ričard Desloris, specijalni agent FBI u Bostonu, rekao je da je moguće da će slučaj biti zakonski tretiran kao teroristički napad.
Mediji u SAD javljaju da su bombe bile kućne izrade, pune metalnih kuglica, kako bi razorna moće bila uvećana. Za sada niko nije preuzeo odgovornost za napad u kojem su tri osobe poginule, od kojih je jedan osmogodišnji dečak, a oko 150 ih je povređeno. Izvesni muškarac iz Saudijske Arabije (22) zadržan je kao „osoba od interesa“, ali on nije osumnjičen za napad, Saopšteno je i da je pretresen jedan stan u predgrađu Bostona.
Bolnice su primile 144 ranjene osobe, a kako javlja Si-En-En, najmanje njih 17 je u kritičnom stanju, 25 u teškom, a među kojima je i osmoro dece. Lekari i istražitelji su izjavili da je bilo oko 10 amputacija ruku i nogu. Na televizijskim snimcima mogli su se videti konfuzija, krvave ulice, radnici hitne pomoći kako nose povređene na nosilima, kao i oštećenja na okolnim zgradama.
Prva, veoma snažna eksplozija, odjeknula je tri sata pošto su pobednici trke prešli liniju cilja, dok se druga eksplozija začula nekoliko sekundi kasnije. Obaveštajni zvaničnici rekli su da su dve neeksplodirane bombe pronađene nedaleko od cilja i da su deaktivirane.
Američki predsednik Barak Obama rekao je da se „još ne zna ko je ovo učinio i zašto“, ali da će počinioci biti izvedeni pred lice pravde. Federalna uprava za avijaciju uvela je privremenu zabranu letenja u vazdušnom prostoru iznad mesta prve dve eksplozije. Zabrana se nije odnosila na letove s bostonskog međunarodnog aerodroma Logan.
Zvaničnici u Bostonu saopštili su da požar koji je izbio na električnim instalacijama u biblioteci Džon F. Kenedi, nekoliko kilometara od cilja maratona, nije povezan sa bombaškim napadima. Evropska unija, NATO i brojni svetski lideri osudili su napad u Bostonu i uputili saučešća porodicama žrtava, dok je predsednik Rusije Vladimir Putin ponudio pomoć u istrazi.
Gradovi širom SAD pojačali su mere bezbednosti posle eksplozija. Tako su vlasti u Njujorku saopštile da je policija pojačala mere bezbednosti oko turističkih atrakcija na Menhetnu, uključujući i obližnje veće hotele. Vašington i Los Anđeles su, takođe, u stanju pojačane pripravnosti. Ubrzo nakon eksplozija američka Tajna služba zatvorila je Aveniju Pensilvanija kod Bele kuće i ogradila to područje žutom policijskom trakom.
U maratonu je učestvovalo oko 23.000 ljudi, a oko 17.600 njih je završilo trku pre eksplozija. Bostonski maraton svake godine privuče više od pola miliona ljudi u centar grada. Održava se na praznik u državi Masačusets.
Veći oprez na utakmicama
Na predstojećim sportskim manifestacijama u SAD, kao što su konjički Kentaki derbi i automobilski Indijanapolis 500, biće pooštrene bezbednosne mere. Veća bezbednost biće i na Londonskom maratonu koji treba da se održi za nekoliko dana. Izvršni direktor Londonskog maratona Nik Bitel istakao je da je veoma iznenađen zbog događaja u Bostonu i dodao da je „to tužan dan za atletiku i za naše prijatelje koji organizuju maratonsku trku“.
Sličnost sa napadom iz 1996.
Eksplozivne naprave slične su veličine kao one koje su korišćene u napadu na olimpijski park u Atlanti 1996, piše Njujork tajms. U Atlanti je bomba eksplodirala u blizini pešačkog prelaza i usmrtila dve osobe, a ranila oko 100 ljudi, što je veoma slično bilansu u Bostonu. Međutim, bombe iz Bostona znatno su manje od naprava upotrebljenih u napadu u Oklahoma Sitiju, gde je 1995. poginulo više od 150 ljudi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.