Drugi festival savremene umetnosti „Dunavski dijalozi“ u organizaciji Galerije „Bel Art“ biće održan od 27. avgusta do 15. septembra ove godine, a ovaj izuzetno značajan događaj u kojem učestvuje više od 85 umetnika iz 14 zemalja podunavskog regiona podržao je Sekretarijat za kulturu i javno informisanje AP Vojvodine.


Kao svojevrsni uvod u Festival, juče je otvorena izložba „235 km, 100 godina: srpski i austrijski umetnici danas“ u Savremenoj galeriji Zrenjanin. Ova „proširena saradnja“ se nastavlja i u septembru mesecu, kada se u galerijama u Badenu i Modlingu otvaraju izložbe naših umetnika. Ovaj deo programa naslovljen Cooperation extended zapravo je nastavak prošlogodišnjih dijaloških izložbi austrijskih i srpskih umetnika.

Inače, koncept festivala je definisan naslovom manifestacije, a Dunav nije shvaćen samo kao geografski pojam već i kao podstrek za prezentovanje aktuelnosti u umetnosti evropskog regiona koji se proteže od srednjoevropskog miljea pa sve do obala Crnog mora.

Namera organizatora je da se Novi Sad promoviše kao mesto susretanja, prezentovanja i filozofiranja najrazličitijih umetničkih ideja i sadržaja, kao mesto međusobnog upoznavanja, saradnje, uvažavanja i tolerisanja različitosti – postojećih ne samo u umetnosti nego i u drugim oblastima ovog kulturološki bogatog i raznovrsnog evropskog područja.

„Želela bih da uoči ovogodišnjeg festivala podsetim da je Galerija Bel Art 2012. godine, u saradnji sa Erlin galerijom iz Budimpešte, u petrovaradinskom podgrađu realizovala probni festival Dunavski dijalozi 2012. Tada je bio upriličen niz dijaloških izložbi i susreta umetnika iz Mađarske i Srbije. Taj način koncipiranja izložbi i celokupne manifestacije se pokazao kao veoma delotvoran, pa smo ideju razvili na čitav podunavski region i ustanovili jednu likovno-umetničku izložbu kakva priliči umetničkom centru kakav je Novi Sad. Osim toga, posebnu čar toj „nultoj“ izložbi dalo je aktiviranje retko korištenih izložbenih prostora u petrovaradinskom Podgrađu, što je novosadskoj publici pružilo jedinstven doživljaj a nas organizatore ohrabrilo da ovaj projekat dalje razvijamo. Tako je na Prvom festivalu savremene umetnosti Dunavski dijalozi 2013 učestvovalo 80 umetnika iz 10 zemalja. Uvereni smo da ovog avgusta i septembra novosadskoj publici nudimo izuzetno kvalitetne izložbe jer su ih koncipirali ugledne galerije i kuratori iz podunavskih zemalja“, rekla je Vesna Latinović, direktorica Festivala savremene umetnosti Dunavski dijalozi.

Drugi festival savremene umetnosti ove godine okuplja još više umetnika – 85, kao i 12 kuratora iz 14 zemalja podunavskog makroregiona – iz Nemačke, Austrije, Slovačke, Mađarske, Hrvatske, Srbije, Rumunije, Bugarske, Ukrajine, Moldavije, Slovenije, Češke, Crne Gore, Bosne i Hercegovine. Manifestacija je komponovana od 14 zasebnih izložbi koje će biti postavljene u galerijskim, muzejskim i alternativnim prostorima u Petrovaradinu i Novom Sadu. Tokom trajanja manifestacije, pored izložbi, biće održan čitav niz drugih programa – razgovori, performansi, prezentacije, projekcije video-radova, instalacije.

Specifičnost novosadskih Dunavskih dijaloga su „dijaloške“ izložbe u kojima izlažu po jedan umetnik iz Srbije sa autorom iz neke od podunavskih zemalja. Ove godine, po izboru selektora Save Stepanova uporedo izlažu jedan umetnik iz Slovačke i jedan slovački umetnik iz Vojvodine (Martin Derner – Jožef Klaćik, Marek Kvetan – Mira Brtka, Viktor Frešo – Jaroslav Škulec, te umetnički i bračni par Olja Stefanović Triaška – Jan Triaška, umetnici iz Vojvodine koji žive i rade u Bratislavi). Ove male dijaloške forme pokazuju da umetnost svojim univerzalnim načinom izražavanja i komuniciranja prevladava socijalne, političke, kulturološke i druge „prepreke“ te da značajno doprinosi međusobnom upoznavanju, razumevanju, toleranciji.

Pored Sekretarijata za kulturu i javno informisanje AP Vojvodine, Festival se održava i pod pokroviteljstvom grada Novog Sada, u saradnji sa brojnim partnerima kao što su, između ostalih, Austrijski kulturni forum (Beograd), Zavod za kulturu vojvođanskih Slovaka, Zavod za kulturu Vojvodine.

Simpozijum „Umetnost i kriza“

Na ovogodišnjem Festivalu savremene umetnosti Dunavski dijalozi organizovan je internacionalni mini simpozijum posvećen temi Umetnost i kriza. Učesnici su istoričari umetnosti, teoretičari i kritičari iz podunavskih zemalja. U regionu velike evropske reke i u aktuelnom trenutku javljaju se brojne krizne manifestacije najrazličitijeg porekla: ekonomske, političke, špijunsko-prisluškivačke, tranzicijske, kllimatske (elementarne nepogode), energetske pa sve do aktuelne ratne krize u periferijskom području podunavskog regiona… Zapravo, čoveku današnjice kriza je imanentna, baš kao što se odista može konstatovati da je kriza oružje u kojem savremena umetnost nastaje i deluje, nastojeći da nametne ideje, stavove i projekte kojima je krizu moguće prevazići.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari