U Moskvi su, pre dva dana, na predlog Ekspertske komisije za crkvenu umetnost, arhitekturu i restauraciju Moskovske Patrijaršije, uručena priznanja dvadesetorici umetnika za njihove doprinose ikonopisu, mozaiku, freskopisu, zlatarstvu i graditeljstvu.
Među nima je i kraljevčanin Goran Ristović – Filigran Pokimica, nadaleko poznati i priznati majstor, umetnik ovog starog zanata. Njemu je dodeljena diploma za visoka dostignuća u crkvenom umetničkom zlatarstvu.
Godinama unazad, Goran Ristović je, svojim radovima, utemeljenim velikim na estetici Istoka, koji je njemu, kao filologu i znalcu turskog, arapskog i niza dugih jezika blizak, izvorište nepresušne inspiracije za dela koja danas, poput recimo, šest srebrnih kandila iznad Vitlejemske Zvezde u Crkvi Hristovog rođenja, krase najznačajnije pravoslavne hramove širom sveta.
Njegove radove odlikuje vrhunska veština ručnog, umetničkog rada u staroj, filigranskoj tehnici kojom su, svojevremeno, na ovim prostorima vladali samo majstori iz Prizrena.
Posle izložbi u Galeriji RTS-a, Narodnom muzeju Kraljeva, Regionalnom muzeju u Velikom Trnovu radovi ovog umetnika biće dostupni beograđanima od 9. aprila ove godine u Manakovoj kući.
Tog dana Etnografski muzej u Beogradu otvara izložbu njegovih radova nazvanu „Raskršća“ a u katalogu za tu izložbu umetnik je, posvećujući izložbu Beogradu, napisao: „Belom Gradu… na raskršću vekova i prostora rođenom, na ukrštenoj Savi i Dunavu napojenom, na krstu uzraslom, obraćamo se ovom izložbom filigranskih krstova. Suštinski istim, a stilski različitim. Višeslojnim. Baš kao što je Beograd.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.