Film sa mirisima, televizija u boji, slepi pilot - očekivanja na početku 1939. 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Trideset godina prošlo je od sastanka Narodne skupštine Otomanskih Srba 1909. godine na Sretenje. Ipak, na današnji dan 1939. godine samo jedan tekst u jugoslovenskim listovima Vreme i Pravda podsetio se tog događaja.

Film sa mirisima, televizija u boji, slepi pilot - očekivanja na početku 1939. 2Na današnji dan 1939. godine, list Pravda piše o 15. februaru, poznatijem kao Sretenju, pre “tri decenije”, kada se u Skoplju sastala prva Narodna skupština Otomanskih Srba.

“Prohujalo je ravno trideset burnih godina od dana kad se na Sretenje 1909. godine sastala u Skoplju prva Narodna skupština Otomanskih Srba, sa ciljem da postavi osnove za budući rad srpskog naroda u Turskoj, u novim prilikama, koje su nastale posle mladoturske revolucije jula 1908. godine”, navodi Pravda.

U tadašnjem manifestu je između ostalog stajalo da otadžbina stoji pred velikim zadatkom svestranog preporođaja, i taj će se zadatak moći s uspehom rešiti tek ako svi pritegnu na posao.

Vreme istražuje i kakvi su muškarci kao muževi. Odnosi između supružnika u Japanu zasnovani su na sakrivanju osećanja, navodi oba dnevna štampa.

“Japanski muž kaže ženi ‘mu ši’ što znači ‘moja budalo’. U srednjem veku joj je govorio ‘moja kuhinjo’ ili ‘moja spavaća sobo”, piše u tekstu.

Japanci ovakvo apostrofiranje pravdaju narodnim načelom da se sve potcenjuje što pripada pojedincu, međutim, kako navodi Vreme, tačno je da Japanci gledaju u ženama niža stvorenja.

“Japanska žena nikad neće dozvoliti da svet dozna kako je njen muž u nju zaljubljen”.

Tu je i tekst “Senzacije – film koji donosi mirise, televizija u boji” o novostima koje očekuju ljude u toku 1939. godine.

Kako se u tekstu kaže, vazduhoplovstvo, film, radio, moda, medicina i sport, svugde se napreduje, svugde ima neotkrivenih tajni.

Tako je filmofile 1939. godine u bioskopima čekao film koji donosi originalne mirise, poznatiji kao “smelis”. Što se avijacije tiče, tehnika je napredovala na polju slepog letenja. Naime, pilot će u toku leta svoje kretanje pratiti na televizoru, najavljuju konstruktiori.

Labaratorija za televiziju čuva najveću tajnu najnovije faze pronalska; televizije u boji, Oni tvrde da će ova godina, 1939, doneti ne samo savršenu televiziju, već i potpuno verno reprodukovanje slika u bojama, piše Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Film sa mirisima, televizija u boji, slepi pilot - očekivanja na početku 1939. 3Plava traka žderonja otišla je u ruku jednom Sremcu, Dušanu Anušinu. Naime, nov rekorder u jedenju jeste beogradski obalski radnik koji je uspeo da pojede sedam kilograma bureka, piše Vreme.

Tu je i vest iz sveta, “Engleski mornari iz dosade pletu” navodi ovaj jugoslovenski list. Nakon što su pristali u sidnejsku luku, mornari britanskog teretnog broda “Trevlard” započeli su pravu utakmicu pletenja.

“Mlade Australijanke oduševljene ovim novim poslom smelih britanskih mornara, poslale su veliku količinu vune i mustre za razne čarape, džempere i rukavice”, navodi Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari