Zbog ovojesenjih potresa na tržištima, svetske finansijske institucije beleže gubitke od 2,8 milijardi dolara, saopštila je juče Banka Engleske, pošto je zatražila fundamentalne reforme globalnog bankarskog sistema kako bi se sprečila repriza ekonomske situacije kakva od Prvog svetskog rata nije zadesila svet.

U izveštaju o finansijskoj stabilnosti, Banka je navela da će biti potrebno da se uvedu stroži propisi i ograničenja zajmova dok poslanici nastoje da izvuku lekciju iz grešaka koje su dovele do krize.

U izveštaju se kaže da su prethodne procene potencijalnih gubitaka s kojima su se suočile sve finansijske institucije od proleća udvostručene, ali se navodi da bi vremenom stvarni gubici mogli biti smanjeni za polovinu ili trećinu. Banka, takođe, izražava oprezni optimizam kada je rečo efikasnosti nedavno konstruisanog globalnog spasilačkog plana.

Procene Banke Engleske prevazilaze nedavne procene Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). MMF se usredsredio na američke institucije i nije uzeo u obzir gubitke zbog potresa u proteklih nekoliko sedmica. Banka veruje da će upumpavanjem kapitala od poreza takođe sprečiti banke da drastično skrešu zajmove tokom predstojećih meseci i tako smanje pritisak na ekonomiju.

U međuvremenu, Japan je takođe preduzeo mere kako bi se suprotstavio finansijskoj krizi i ograničio kupovinu sve jeftinijih deonica, pokušavajući istovremeno da ojača nacionalnu valutu jen, čije bi slabljenje moglo da dovede do dubljeg ekonomskog sunovrata. Suočene sa nedostatkom sredstava i ekonomskim padom u većem delu industrijalizovanog sveta, kompanije su se pridružile bankama u redovima za dobijanje državne pomoći.

Vlade širom sveta dogovorile su se da unesu više od četiri triliona dolara u banke kako bi obuzdale finansijsku krizu, a Banka Engleske saopštila je da se čini da ova drastična mera daje rezultate.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari