Mađarska firma Utiber, zadužena za nadzor radova na rekonstrukciji i modernizaciji železničke pruge Novi Sad-Subotica-državna granica, uputila je pisano upozorenje izvođaču radova – kineskom konzorcijumu CRIC-CCCC nakon pada betonske nadstrešnice na staničnoj zgradi u Novom Sadu, koja je usmrtila 14 osoba, a teško povredila tri, koje se nalaze u teškom stanju.
U svom upozorenju, Utiber ističe da je došlo do preraspodele statičkih veličina na krovnoj konstrukciji stanične zgrade, što može imati ozbiljne posledice po bezbednost, prenosi Birn.
Upozoravaju da, s obzirom na to da nemaju uvid u originalni projekat iz 1964. godine, ne mogu da predviđaju ponašanje krovne konstrukcije u bliskoj budućnosti. Iz bezbednosnih razloga, nalaže se izvođaču radova i Infrastrukturi železnica da privremeno obustave korišćenje staničnog hola u Krilu B, uključujući i šaltere za prodaju karata, kao i deo čekaonica i kancelarija koji gleda prema peronima.
Utiber posebno skreće pažnju na to da se ne dozvoli prisustvo ljudi u ovim prostorima, a upozorenje ostaje na snazi do opoziva od strane nadzora.
Utiber: Ne možemo da vam damo nijednu informaciju
Izvođač radova na rekonstrukciji stanice bio je kineski konzorcijum CRIC-CCCC, koji čine kompanije „China Railway International Co. Ltd“ i „China Communications Construction Company Ltd“.
Nakon incidenta, ovaj konzorcijum je saopštio da betonska nadstrešnica koja se urušila 1. novembra nije bila deo radova na rekonstrukciji i da su svi radovi izvršeni u skladu sa odobrenom građevinskom dozvolom, prenela je Radio-televizija Srbije. Iz Infrastrukture železnica Srbije takođe su potvrdili da se nadstrešnica nije rekonstruisala tokom ovog procesa.
Međutim, dan posle urušavanja nadstrešnice, inženjer geologije Zoran Đajić koji je do marta 2023. godine radio na rekonstrukciji zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, rekao je za N1 da su na nadstrešnici izvođeni radovi i da je lično slao dopise na brojne adrese upozoravajući da ploče sa pročelja zgrade moraju da se skinu i da se mora videti šta je iza njih.
BIRN je pozvao novosadski biro firme Utiber na broj telefona koji se nalazi na njihovom sajtu – a koji je identičan onom koji se navodi u samom dopisu, kao i u Agenciji za privredne registre – međutim, ženska osoba koja se javila na telefon negirala je da je u pitanju firma Utiber, odbijajući da kaže koga smo dobili.
Nakon što smo rekli da smo broj pronašli na sajtu firme, prekinula je poziv.
U beogradskom birou firme Utiberu su odbili da potvrde informaciju o upozorenju izvođaču: “Gospodine, ne možemo da Vam damo nijednu informaciju”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.