Politički takmaci u borbi za vlast prešli su dvije trećine izborne utrke, a do 5.oktobra, dana lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini, ostalo je svega desetak dana. Ograničeni vremenom, ali potkovani svojim političkim uvjerenjima, spremaju se za finale u kojem će, po svemu sudeći, na dobro poznati, folklorni način ubjeđivati birače da im daju svoj glas.

Ocjenjivanje opšte klime u predizborno vrijeme gotovo da je nemoguće. Mediji u BiH i nezavisni analitičari smatraju da predstojeći lokalni izbori neće mnogo promijeniti postojeće odnose političkih snaga. Pretpostavlja se da će Stranka nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika potvrditi najuticajniju poziciju u Republici Srpskoj. U FBiH najzanimljivijom čini se, kažu analitičari, izborna trka za gradske opšine na području Sarajeva i Tuzle. Smatra se da će Stranka demokratske akcije pokušati preuzeti čelne pozicije od Socijaldemokratske partije. U Mostaru se očekuje odmjeravanje snaga između HDZ i HDZ 1990.

– Procjenjujem da bi mogao biti veliki stepen apstinenata što je jasna poruka vlastima. Ne očekuju se velike promjene u lokalnim sredinama, odnosno uspostavljanja neke nove vlasti u odnosu na ono što imamo trenutno. Generalno gledano, u RS će SNSD ostati i dalje najjača stranka ali ne zbog epohalnih rezultata već zbog nepostojanja opozicije – rekla je za Danas Tanja Topić politički analitičar.

Topićeva smatra da se ova kampanja ne razlikuje od prethodnih koje su „obilovale primitivizmom“ jer većina političkih partija igra na ustaljenju folklornu kartu i na glasačko tijelo koje i razmišlja na taj način. Iako je riječ o lokalnim izborima, navodi Topićeva, malo je tema koje se tiču života i programa za kvalitetniji život u lokalnoj sredini. Očigledno je da većina stranaka pretpostavlja da biračko tijelo funkcioniše po ustaljenoj matrici i da ga može homogenizovati na toj osnovi.

U političkom vatrometu niko nije pošteđen. Otvaraju se teme o ustavnim reformama, popisima stanovništva, pokušajima međuentitetske degradacije i slično. Zaboravlja se da su u pitanju lokalni izbori. Glavni odbor SDA usvojio je Deklaraciju o potpunoj provedbi Dejtonskog sporazuma i tako iz naftalina izvukao Ustav Republike BiH, za koji znaju da je nemoguće vratiti u ovoj konstalaciji odnosa.

Da nije usvojena u vrijeme kampanje, deklaracija bi bila potpuno nezanimljiva. No, sada je dobro došla za podgrijavanje atmosfere i podsjećanje birača, na koje računa SDA, šta to ugrožava njihov položaj u BiH. Tako je potezanje Ustava alibi pred biračima za potezanje referenduma za samoopredjeljenje iz RS.

Vješto korišćenje kampanje poslužilo je i za rehabilitaciju smenjenih funkcionera SDS, ali i animaciju biračkog tijela koje se prestrojilo ili apstiniralo duže vrijeme. Bivši predsjednik SDS Dragan Kalinić optužio je dio rukovodstva te stranke da „većinu smijenjenih funkcionera SDS doživljava kao pretnju svojim nezasluženo stečenim stranačkim pozicijama“, a predsjednika stranke Mladena Bosića za vlastoljubivost i panične pokušaje da se što duže zadrži na liderskoj poziciji.

I zakon, koji uvjerenje o državljanstvu propisuje kao jedan od tri uslova za upis u birački spisak, iskorišten je u prediznorne svrhe. Nešto više od 2.000 Hrvata iz Posavine nema validna uvjerenja o državljanstvu jer ih sa spornim pečatom dobijaju u Slavonskom Brodu, u kancelariji koja nije ni pod čijom kontrolom. Tako ovi Hrvati, koji uglavnom žive u Hrvatskoj, neće moći glasati putem pošte, jer nisu na vrijeme predali zahtijev za dokumente. Zabrinutost bosanskih Hrvata ali i čelnika susjedne države naglo je porasla u vrijeme kampanje te su nakon toliko godina jedva uspjeli da vrate matične knjige iz Hrvatske i to opet sa zakašnjenjem ali i na vrijeme da se otvori pitanje o „neravnopravnom položaju Hrvata u BiH“.

Ivan Šijaković, sociolog, kaže za Danas da se i ovaj put potvrdila teza da izborno tijelo još uvijek vapi za parolama koje znače suprotstavljanje, diskvalifikaciju, diskriminaciju, borbu protiv drugoga.

– Uglavnom ne postoje programi, a programi su ljudi koji nastupaju i onda za njima hrle mase. Izbacuju se parole gomili koja to prihvata. Parole su vrlo grube, nekultivisane, neartikulisane. A gomila je uvijek rušilačkog karaktera, rekao je Šijaković. U izbornoj trci učestvuje 79 političkih stranaka i 236 nezavisnih političkih kandidata. Izbori će koštati oko 11 miliona konvertibilnih maraka.

Prevaranti se predstavljaju kao Dodik

Nepoznati prevaranti posljednjih dana se predstavljaju kao Milorad Dodik, premijer RS, i traže pomoć, rekla je Biljana Bokić, portparol premijera RS.“Obavještavamo javnost da se radi o prevarantima i pozivamo ljude da ne nasjedaju lažnim pozivima i apelima za pomoć“, istakla je Bokićeva, dodavši kako su pozivi zabilježeni na teritoriji Srbije i RS. Bokićeva je pojasnila da predsjednik Vlade RS niti je koga zvao, niti je bilo koga ovlastio da u njegovo ili bilo čije ime traži bilo kakvu pomoć. Iz Vlade RS nisu saopštili više detalja o prevarantima, niti odakle oni dolaze.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari