Fondacija Slavko Ćuruvija: Poruka da će biti još Uskrsa za nas predstavlja direktan poziv na ubistvo 1Foto: EPA-EFE/SASA STANKOVIC

Fondacija Slavko Ćuruvija dobila je pre dva dana pretnju preko Fejsbuk stranice, gde je izvesni Dušan Milisavljević ostavio komentar u kome velikim slovima piše: „A zašto to vas iz Ćuruvije brine pazite ima još Uskrsa pozlatile se ruke“. Komentar je postavljen ispod posta o tome da je Fondacija Slavko Ćuruvija objavila Statut Regulatornog tela za elektronske medije.

Pošto je novinar Slavko Ćuruvija ubijen na Uskrs 1999. godine, ovakvu poruku su u Fondaciji koja nosi njegovo ime shvatili kao direktnu pretnju smrću.

Fondacija Slavko Ćuruvija: Poruka da će biti još Uskrsa za nas predstavlja direktan poziv na ubistvo 2
foto: Miloš Tešić/ATAImages

Direktorka Fondacije Slavko Ćuruvija Ivana Stevanović za Danas kaže da su oni ovu pretnju odmah prijavili preko kontakt tačaka Radne grupe za bezbednost novinara Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal.

„Već juče sam dobila poziv od postupajuće tužiteljke koja je naložila policiji da ispita slučaj i sada praktično čekamo poziv i od policije kako bi uzeli izjavu. U ovom slučaju reč je o osobi koja nije sakrivala svoj identitet, jer je pretnja stigla sa Fejsbuk naloga koji je aktivan, ne radi se o lažnom profilu i mislim da ne bi trebalo da bude problem saznati ko stoji iza tog profila“, kaže Stevanović.

Ona navodi da je za njih iz Fondacije posebno uznemirujuće što ova pretnja dolazi u godini kada je donešena oslobađajuća presuda za osumnjičene za ubistvo Slavka Ćuruvije i nakon tužbi koje su osumnjičeni podneli protiv Fondacije zbog povreda ugleda i časti.

„Poruka koja glasi ‘biće još Uskrsa’, a znamo da je Slavko ubijen na Uskrs, za nas predstavlja poziv na ubistvo i direktnu pretnju. Onaj drugi deo poruke ‘ruke se pozlatile’ je ustvari glorifikacija zločina čiju smo 25. godišnjicu obeležili bez odgovornih. S obzirom da je ubistvo Slavka Ćuruvije jedno od tri ubistva novinara i da ni jedno nije rasvetljeno, glorifikacija ubistava novinara i pozivanje na ubistvo je nedopustiva komunikacija u društvu, jer predstavlja poziv na odmazdu nad novinarima i svima koji sa novinarima sarađuju i bore se za slobodu medija u Srbiji“, ističe Stevanović.

Fondacija Slavko Ćuruvija: Poruka da će biti još Uskrsa za nas predstavlja direktan poziv na ubistvo 3
foto FoNet/Medija centar

Veran Matić: U poslednjih mesec dana više napada na novinare nego od početka godine

Član Stalne radne grupe za bezbednost novinara i predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara Veran Matić kaže za Danas da Fondacija Slavka Ćuruvije u ovom trenutku trpi iste pritiske kao što ih je godinu dana pre ubistva trpeo i sam Slavko Ćuruvija.

„Juče je trebalo da bude održano pripremno ročište po tužbi Ratka Romića protiv Fondacije Slavko Ćuruvija. Nije održano zbog štrajka advokata. Ali uskoro već ide naredno, po tužbi Miroslava Kuraka, pa potom, po tužbi Milana Radonjića. U isto vreme, pre 26 godina, skoro jednom nedeljno održavana su suđenja Slavku Ćuruviji, Dnevnom telegrafu i Evropljaninu, sa drakonskim kaznama i zaplenom imovine, zabranama-uništavanjem ovih medija. I tada su ta suđenja pratile optužbe za izdaju, pretnje nasiljem i kazne zatvorom“, kaže Matić.

On dodaje da se danas Fondaciji Slavko Ćuruvija, koju su osnovala njegova deca, sudi i preti.

„I danas se preti Zakonom o stranim agentima, a Fondaciji stižu pretnje da će proći kao Slavko, sa pohvalom zločinu na Uskrs. Atmosfera u društvu je napeta, sa puno elemenata nasilja. Samo u poslednjih mesec dana bilo je više fizičkih napada na novinare nego od početka godine“, navodi Matić.

On kaže da je u dopisu svim članovima Stalne radne grupe za bezbednost novinara, a posebno tužilaštvu za visokotehnološki kriminal i policiji, istaka važnost procesuiranja ove pretnje.

„Koliko god vešto upakovana pretnja, ona je vrlo jasna i eksplicitna, i mora da bude procesuirana. Koliko sam informisan, procedura identifikacije je pokrenuta i čeka se odgovor Fejsbuka. Svakako, ovu osobu je moguće identifikovati i na drugi način. Nedopustivo je da Fondacija Slavko Ćuruvija, osnivači i zaposleni, danas, posle 25 godina od nekažnjenog ubistva, doživljava sve ono kroz šta je prolazio sâm Slavko, sa desetinama novinara zaposlenih u Dnevnom telegrafu i Evropljaninu“, ukazuje Matić.

Novinar Slavko Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. godine na Uskrs, dok je trajalo NATO-a bombardovanje SR Jugoslavije. Samom ubistvu prethodila je organizovana medijska kampanja tadašnjeg režima, pritisci i pretnje Slavku Ćuruviji, kao i zabrana štampanja njegovih listova Dnevni telegraf i Evropljanin.

Za ubistvo Slavka Ćuruvije osumnjičeni su bili bivši pripadnici Državne bezbednosti. Iako ih je sud u prvom stepenu proglasio krivima i osudio na višegodišnje zatvorske kazne, Apelacioni sud u Beogradu je ove godine doneo oslobađajuću presudu za sve osumnjičene u postupku.

Ovom presudom je ubistvo Ćuruvije ostalo nerasvetljeno, kao i ubistva novinara Milana Panića i Dade Vujasinović, sa gotovo nikakvim šansama da ono ikada bude rasvetljeno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari