Listovi Pravda i Vreme pišu još i o Gavrilu Principu, ali i jednom neobičnom razlogu za prekid braka
Vreme prenosi da je potpisan mađarsko-slovački trgovački sporazum kojim će se promet između ove dve zemlje povećati na sto miliona slovačkih kruna. Ovaj sporazum traje do 1. oktobra 1940. godine.
BSK je osvojio jesenje prvenstvo pobedivši Jugoslaviju sa 2:0. Igra je bila nešto grublja i temperamentnija što je inače neobično za ženski fudbal, piše Vreme.
Vreme podseća da je na današnji dan pre dvadeset pet godina suđeno Gavrilu Principu i drugovima. Prenosi i deo Principovog govora:
– Svaki onaj ko tvrdi da je neko od nas i van našega kruga pokretač ideje o atentatu, svaki taj ne govori istinu. Ideja atentata nikla je u nama samima i mi smo je sami i ostvarili. Mi smo voleli svoj narod. Drugo nemam šta da kažem u svoju odbranu.
Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke
Pravda prenosi da su ženskim bataljonima engleske vojske povereni mnogi zadaci u Francuskoj. I Francuska je mobilisala svoje ženske rezerve, pa žene uglavnom mrade u Crvenom krstu ili poslove koje mogu fizički da izdrže. U Engleskoj žene su se prijavljivale dobrovoljno,a na njihovom čelu stoji Kraljica Majka Meri. Francuskim dobrovoljcima zapoveda Kraljica Jelisaveta. Dužnosti žena, ravne su odgovornosti muškaraca.
Među listovima Pravde našao se neobičan povod za brakorazvodnu parnicu. Naime, žena je optužila muža za pokušaj ubistva jer joj je tokom noći zalepio flaster na nos i usta. Kada ga je sudija pitao zašto je to učinio, rekao je da nije mogao nda izdrži njeno hrkanje i da je samo želeo da spava. Nakon ove tvrdnje, žena je pokrenula postupak za razvod braka.
Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.