Nakon obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici Novi Sad, kada je 14 osoba poginulo, a tri su teško povređene, građani su na društvenim mrežima upozorili na velika oštećenja u prolazu Bezistan u centru Beograda, koja prete prolaznicima zbog čega je gradska uprava odlučila da ograniči upotrebu tog prostora.
Bezistan se nalazi u srcu Beograda i povezuje Terazije sa Trgom Nikole Pašića. Godinama se nalazi u devastiranom stanju, a dugo najavljivana rekonstrukcija je i dalje na čekanju zbog nerešenih imovinsko-pravnih odnosa.
Na fotografijama iz Bezistana koje nam je ustupio jedan naš čitalac i korisnik Beobuild foruma, može se videti kako se odvojio deo tavanice kod ulaza u nekadašnji bioskop „Kozara“ i preti da se obruši.
Na fotografijama se vidi i kako je taj prostor ograđen narandžastrom trakom, a gradski urbanista Marko Stojčić potvrdio je danas da je prostor Bezistana ograničen za korišćenje.
„Prvi od prostora koji će biti ograničen za korišćenje jeste prostor Bezistana, iako ovaj prostor, odnosno parcela na kojoj se nalazi, nije u vlasništvu Grada Beograda jer nisu rešena imovinsko-pravna pitanja“, rekao je Stojčić koji je najavio da će u narednim danima nadležne službe obići sve javne prostore, kao i javne objekte u vlasništvu Grada Beograda.
Cilj je, kako je objasnio, da se utvrdi da li postoji potreba za onemogućavanjem korišćenja određenih prostora, odnosno delova objekata, kako bi se sprečila potencijalna tragedija, a nakon što je 14 osoba poginulo u obrušavanju nadstrešnice na ulazu u Železničku stanicu Novi Sad.
Imovinsko-pravni odnosi koče početak obnove
Atrijumsko dvorište između Terazija i Trga Nikole Pašića je 1952. godine projektovao arhitekta Vladeta Maksimović. Na tom prostoru nalazi se okrugli plato, sa fontanom i bronzanom skulpturom u njenom centru, koju je 1959. godine izradio vajar Aleksandar Zarin, a nosi naziv „Devojka sa školjkom“, prenosi N1.
Trenutna rekonstrukcija Trga Nikole Pašića inače ne obuhvata prolaz Bezistan zbog, kako je već pomenuo i Stojčić, imovinskih problema. Naime, jedna trećina tog prostora nalazi se u privatnoj svojini.
„Ne može da se uđe u rekonstrukciju dok se to ne reši… I on će doći na red, ali ne može sve odjednom“, poručio je gradonačelnik Aleksandar Šapić kada je u februaru, kao predsednik Privremenog organa, obilazio radove na Pašićevom trgu.
Rekonstrukcija na čekanju još od 2017. godine
Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda još je u maju 2017. posao izrade tehničke dokumentacije za rekonstrukciju Bezistana, dodelila grupi ponuđača, koju su činili kompanije Andzor engineering iz Novog Sada, Studio MS iz Sombora i Agencija Pars iz Borče.
Projekat uređenja Bezistana, kako je tada pisala eKapija, oslanja se na rešenje koje je dobijeno 2015. godine na arhitektnsko-urbanističkom konkursu za uređenje tri centralna trga u Beogradu.
Obuhvat projekta je pešački prolaz Bezistan, uključujući i Čavketov prolaz (vezu sa Nušićevom ulicom), sve zajedno ukupne površine 13.667 metara kvadratnih.
Projektom je predviđena revitalizacija i rekonstrukcija pešačkog prolaza, tako što bi se uklonile prepreke, žardinjere, kiosci i ogradice, a prostor bi bio popločan kamenom sa formiranim slogom i opremljen urbanim mobilijarom, rasvetom i zelenilom prema najvišim estetskim standardima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.