Francuska će učiniti sve što je u njenoj moći da zadrži Grčku u evrozoni jer bi njen izlazak bio previše rizičan, rekao je juče francuski premijer Manuel Vals. „Ima osnova za sporazum“, rekao je Vals uoči vanrednog samita lidera evrozone u Briselu. Međutim, iako Francuska važi za jednu od najsaosećajnijih zemalja prema Atini, juče objavljene ankete javnog mnjenja pokazuju da svaki drugi Francuz želi da Grčka napusti evrozonu. Nemačka je upozorila da bezuslovnog otpisa duga neće biti.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Ministri finansija evrozone tražili su od Grčke da predstavi nove predloge, pošto su Grci na referendumu odbacili najnoviji nacrt paketa pomoći. Grčki premijer Aleksis Cipras se sastao u ponedeljak s liderima političkih partija, a juče je otputovao u Brisel, gde je trebalo da predstavi nove predloge za izlazak njegove zemlje iz krize. Spekuliše se da njegov plan uključuje zahtev da se grčki dug od 323 milijarde evra umanji za 30 odsto s grejs periodom od 20 godina.

Grčke banke su juče bile zatvorene, a biće zatvorene i danas. Evropska centralna banka (ECB) vrši pritisak na banke i odbija da poveća hitan zajam, zahtevajući da one pruže više garancija za postojeće hitne zajmove.

Ministar spoljnih poslova Poljske Gžegož Šetina je rekao da bi popuštanje EU pred „ucenama“ Grčke jačalo populizam, te bi populističke partije u Portugalu, Španiji, Italiji, Irskoj, koje su prihvatile težak način za prevazilaženje krize, postavile pitanje „Zašto da vraćamo novac? Zašto da štedimo?“. Prema njegovoj oceni, EU bi slabila bez Grčke, ali je naglasio da Evropa ipak ne sme da pristane na njene „ucene“.

Ministri finansija i zvaničnici evrozone koji su se sastali u Briselu rekli su da žele da čuju nove predloge od grčkog novog ministra finansija Euklida Cakalotosa, uoči redovnog samita evrozone koji će biti održan kasnije. Šef Evrogrupe Jeroen Dijselbloem je izjavio da je situacija veoma teška. „Pritisak se naročito vrši na Grke, banke su zatvorene i situacija je teška. Pretpostavljam da je u interesu grčke vlade da uskoro osmisli ozbiljna i kredibilna rešenja“, rekao je Dijselbloem.

Evropski komesar za evropske poslove Pjer Moskovici je rekao da su „Grci u nedelju dali svoj glas, ali da glas ima još 18 zemalja.“ Peter Kažimir, slovački ministar finansija, čija je zemlja među onima koje prilično pogađa grčki dug, rekao je da je „skeptičan“ prema postizanju sporazuma i da je otpis duga „crvena linija“ za njegovu zemlju.

Nemačka kancelarka Angela Merkel je pod velikim pritiskom javnosti u svojoj zemlji koja zahteva da ona odbije grčke zahteve za otpis duga. NJen zamenik Zigmar Gabrijel je izjavio da će evrozona biti uništena ako to učini. Kako su izvestili dopisnici, njena Hrišćansko-demokratska unija je otišla korak dalje, te je generalni sekretar stranke Andreas Šojer rekao da želi da Berlin odbije da vodi dalje pregovore, kao i zahtev za treći paket pomoći. Bavarski ministar finansija Markus Zeder je izjavio da jednostavno želi da Grčka izađe iz evrozone.

Nemački tabloid Bild dočarava raspoloženje javnosti u zemlji, te je na naslovnoj strani prikazana Merkelova s pruskim vojnim šlemom, a naslov glasi: „Danas nam je potreban 'gvozdeni kancelar'“, što je aluzija na prvog nemačkog kancelara Ota fon Bizmarka. Jedan od jučerašnjih naslova je bio i „Nema više milijardi za Grčku.“

„U Evropskoj uniji ima onih koji otvoreno ili tajno rade na tome da isključe Grčku iz evrozone“, rekao je predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker Evropskom parlamentu. Iako nije imenovao nikog, dobri poznavaoci prilika, preneo je Rojters, ocenjuju da postoji mogućnost da aludira na nemačkog ministra finansija Volfganga Šojblea, koji ne krije svoju skepsu prema ostanku Grčke u evrozoni, te je prošle nedelje ukazao da je moguć njen „privremeni“ izlazak.

Šojble je rekao uoči sastanka ministara finansija evrozone da svi koji su pročitali ugovor EU znaju da je otpis duga zabranjen u evrozoni. On, međutim, nije odbacio mogućnost drugih oblika restrukturiranja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari