Stanovnici francuskog grada Višija apelovali su na svet da prestane da se prema njima odnosi kao prema otpadnicima zbog činjenice da su u Drugom svetksom ratu imali bliske veze s nacistima. Lokalni zvaničnici pozvali su na okončanje „društvenog bojkota građana Višija i zamerki koje im se neprestano upućuju zbog saradnje s nacistima“.
Takve izjave usledile su nakon što su pojedine levičarske grupe izrazile protivljenje odluci da Viši bude domaćin međunarodnog samita evropskih ministara pravde i unutrašnjih poslova, prvi put u proteklih 60 godina. Ovaj grad decenijama je bio smatran nepoželjnim mestom za takve skupove, zbog činjenice da je tokom Drugog svetskog rata bio sedište pronacističke vlade. Gradonačelnik Višija Klod Molire ocenio je da će predstojeći samit označiti „konačan kraj bojkota Višija“. Prema njegovom mišljenju, nije primereno to što je Berlin, nekadašnja prestonica Adolfa Hiltera, do sada organizovao više od deset važnih samita godišnje, dok Višiju nije ukazano poverenje. S druge strane, levičarske grupe ocenjuju da odluka da samit o imigraciji bude organizovan u tom francuskom gradu nije bezazlena i može da predstavlja provokaciju.
Francuska se godinama borila s posledicama takozvanog sindroma Viši. Nakon poraza francuske vojske od Nemaca, maršal Filip Peten formirao je vladu u Višiju 1940, koja je služila kao nacistička marioneta. Sve do 1944. vojska i policija organizovale su racije, u cilju hapšenja Jevreja i drugih ljudi koje su Nemci smatrali „nepoželjnima“. Godine 1995. francuski predsednik Žak Širak proglasio je vladu iz Višija „zločinačkim režimom“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.