Strasburški profesor Pjer Mote pronašao je u jednoj grobnici blago koje je opljačkano pre tri hiljade godina, piše list Pravda na današnji dan 1939. godine.
Profesor je u jednoj grobnici u Egiptu profesor Mote je pronašao dragocenosti koje su opljačkane u svetilištu Jerusalima i palati u Libijskoj šumi.
U rubrici namenjenoj vestima iz sveta obrazovanja i umetnosti, Pravda piše o tome kako se Biblija godišnje proda u više od 200.000 primeraka, što prevazilazi prodaju “Majn Kampfa”, Adolfa Hitlera, i to čak i u Nemačkoj.
Neprestano se povećava broj jezika na koje se Biblija prevodi, a Elenor Ruzvelt, prva dama Sjedinjenih Američkih Država, Bibliju naziva “prvom knjigom koju svaka porodica mora da ima”.
Pravda takođe piše i o svečanom prijemu koji se u Vašingtonu priređuje za kralja Đorđa i kraljicu Jelisavetu.
Prijemu u britanskoj ambasadi prisustvovaće 1.500 zvanica, a odbijeno je 13.000 molbi, prenosi Pravda.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Na naslovnoj strani lista Vreme istog dana 1939. godine, pisalo se o poseti kneza-namesnika Pavla Karađorđeviča Potsdamu.
Kako prenosi Vreme, po njegovoj želji, predviđeno je i polaganje venca iz pijeteta na sarkofag velikog pruskog kralja Fridriha, koji počiva u potsdamskoj crkvi, u kojoj je Hitler šest godina ranije proglasio Treći Rajh, sa namerom da nastavi epohu najveličanstvenijeg monarha nemačke krvi.
Osim ove posete, na naslovnoj strani se pisalo i o potonuloj podmornici “Tetis”.
Od 102 člana posade, spasena su samo četiri.
U toku je istrga kojom će biti utvrđen uzrok nesreće.
List Vreme pisao je i ključnim tačkama novog albanskog ustava kojim je ova zemjla utvrđena kao ustavna monarhija.
Ostale tačke ustava odnose se na zakonodavnu i sudsku vlast, boje zastave kao i slobodu veroispovesti.
U ovm izdanju najavljena je i futuristička izložba u Njujorku, na kojoj će učestvovati 62 zemlje i 1.400 izlagača, prenosi Vreme.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.