U sklopu napora francuske vlade da savlada deficit u budžetu radnici u Francuskoj moraće da rade dve godine duže do odlaska u penziju dok će bogatiji državljani morati da plate veće poreze. Na ovaj način će polako biti izmenjena nasleđa socijalističke vlade Fransoa Miterana, koja je 1983. uvela odredbu o odlasku u penziju sa 60 godina.

U Francuskoj će tako postepeno minimalna starosna granica za penzionisanje do 2018. biti pomerena na 62 u odnosu na sadašnjih 60 godina, navaljuje ministar rada Erik Vert dodajući da vlada razmatra čak da starosnu dob za odlazak u penziju pomeri na 63 godina. Međutim, radnički sindikati zapretili su da će se boriti protiv podizanja starosne granice, zbog čega analitičari ističu da bi plan vlade mogao biti još „razblažen“ pre nego što dođe pred parlament za ratifikaciju u septembru.

Dugoočekivana reorganizacija francuskog penzionog sistema takođe uključuje i produženje godina radnog staža neophodnih da bi se neko kvalifikovao za penziju. Francuski predsednik Nikola Sarkozi nada se da će reformom ubediti investitore da je ozbiljan u nameri „čišćenja“ javnih finansija i da će Francuskoj omogućiti da zadrži najvišu ocenu u kreditnom rejtingu.

Za ovu godinu predviđanja su da će penzioni sistem zemlje imati deficit od 32 do 39 milijardi evra. „Duži radni vek je neizbežna opcija. Svi naši evropski partneri povukli su slične mere. Ne možemo izbeći da se i mi ne pridružimo takvom trendu“, kaže Vert.

Najavljene fiskalne mere francuske vlade podrazumevaju povećanje stope poreza na 41 sa 40 na zarade bogatih, čime bi se u budžet slilo dodatnih 3.7 milijardi evra do 2011.

Predviđanja su da će budžetski deficit Francuske ove godine dostići osam odsto BDP, pa su vlasti ove zemlje obećale da će do 2013. svesti deficit na tri odsto BDP.

I druge zemlje članice EU odgovorile su na svoje finansijske probleme povećanjem stope starosti za odlazak u penziju. Britanije je objavila planove da će povećati starosnu granicu za odlazak u penziju na 68 sa sadašnjih 65 do 2044. Nemačka se takođe saglasila da do 2029. poveća starosnu granicu za odlazak u penziju na 67 sa 65.

Španija usvojila sporne reforme tržišta rada

Madrid – Vlada premijera Španije Hosea Luisa Sapatera juče usvojila dekret sa kontroverznim reformama tržišta rada za koje smatra da su od suštinske važnosti za oporavak ekonomije. Dekret bi trebalo da stupi na snagu danas ali pod uslovom da španska manjinska socijalistička vlada ubedi i opozicione stranke da ga ratifikuju tokom glasanja u parlamentu 22. juna. Ekonomisti smatraju da je reforma španskih nefleksibilnih zakona o radu ključni korak ka obnovi privredne produktivnosti zemlje. Sindikati su kritikovali predlog Sapatera, ističući da reforme zadovoljavaju potrebe biznismena, a ne radnika. Oni su zapretili generalnim štrajkom ako ove mere usvoji parlament.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari