Budući da je Predrag Matić ministar branitelja, njegov se resor ne odnosi na srpsku populaciju ali ustaša, kao i četnik, je „generalno neprimerena kvalifikacija za 2015. godinu i mi ih se u našoj političkoj praksi klonimo, a i drugi bi trebalo da ih izbegavaju“, kaže za Danas Srđan Milaković, šef Samostalne srpske demokratske stranke u Vukovaru povodom razmene uvreda između ministra rada Srbije i ministra branitelja Hrvatske koju „nije baš jako pratio“.


Milaković smatra da su stavovi Predraga Matića već po samom njegovom položaju ministra branitelja malo tvrđi i srpska zajednica se sa svim njegovim stavovima ne slaže. „Jedan od takvih je njegova ideja da svi učenici osnovnih škola posećuju Memorijalni centar Domovinskog rata u Vukovaru da bi tu učili o ratu. Ideja da deca, koja bi trebalo da budu nosioci mira, na taj način uče o ratu nailazi u srpskoj zajednici na otpor i osudu“, kaže Milaković za Danas.

Hrvatska se praktično nalazi u predizbornoj kampanji koja će se, kako je glasno i jasno nedavno izjavio premijer Zoran Milanović, odvijati pod motom „ili oni ili mi“. On je naravno mislio na Hrvatsku demokratsku zajednicu (oni) i Socijaldemokratsku partiju Hrvatske (mi). Ne bi bilo dobro da u toj borbi sa motom sumnjive demokratske i političke legitimacije prva strada Srbija pošto će srpsko-hrvatski odnosi u toj kampanji bez sumnje biti upotrebljavani i zloupotrebljavani. Odnosi između Srbije i Hrvatske su opterećeni nizom nerešenih problema, koje političari u Srbiji vremena na vreme zanemaruju pokrivajući ih tvrdnjama kako Srbija nema problema ni sa jednim susedom. Srbija, naprotiv, u Hrvatskoj treba da traži saveznike da se problemi reše.

Oko gledanja na Vukovar postoje i unutarhrvatski sporovi, ali oko Oluje u Hrvatskoj teško da ćete naći ne sagovornika sa kritičkim pogledom nego i sagovornika koji bi vaš kritički pogled mogao da otrpi. Zaključano. E u tom širokom zadatom okviru, premijer Milanović i ministar Predrag Matić poslednje su osobe koje se u Hrvatskoj nalaze na nekom političkom (uključujući i stranački) položaj sa kojima bi Srbija imala razloga da ulazi u nepotrebne obračune.

Predrag Fred Matić je Vukovarac i učesnik borbi u Vukovaru 1991. On je o tim danima iz novembra 1991. kao svedok napisao i knjigu „Ništa lažno“ kojoj se ne može prigovoriti da je ostrašćena i iz koje je ova novinarka prvi put saznala da su iz Vukovara u Srbiju te godine deportovane hiljade hrvatskih državljana i da su u Srbiji bili smešteni u logorima Stajićevo, Niš… Knjiga nije dobila odgovor svedoka učesnika događaja sa srpske strane, sem onoga što je ranije kao posmatrač objavio naš kolega novinar Branislav Gulan, tako da joj nedostaje uvek potrebna konkurencija pogleda, ali je potegla neke teme koje su više predmet unutarhrvatskih rasprava. Sagovornici ove novinarke na ministarskim mestima u Vladi Srbije svojevremeno su demantovali postojanje bilo kakvih logora za Hrvate u našoj zemlji, ali je pre nekoliko godina Udruženje pravnika Vukovar 1991. podnelo tužbu Tužilaštvu za ratne zločine u Srbiji u kojoj se ti logori pominju. Ne sporeći da su Hrvati bili deportovani u Srbiju, pravnici su se upustili u terminološki spor oko toga šta se pravno može smatrati logorom , a šta sabirnim centrom od čega je, kako je tada rečeno ovoj novinarki, u mnogome zavisila kvalifikacija dela iz te tužbe.

Kao ministar branitelja u vladama Republike Hrvatske Predrag Fred Matić nekoliko puta je pokušao da u Srbiji izdejstvuje saglasnost za postavljanje table koja bi obeležila stradanje Hrvata tokom tog boravka u Srbiji. To je najiritantniji potez za odnose Srbije i Hrvatske koji mu se mogao pripisati do sada. Tokom haosa povodom postavljanja ćiriličnih tabli u Vukovaru, Matić nije bio tako neumoljivo principijelan kao njegov šef Milanović, ali nije ni stao na stranu onih koji su tim povodom srpsko-hrvatske odnose radikalizovali.

Njegov pomoćnik Bojan Glavašević, međutim, odlučno se usprotivio korišćenju ratnih snimaka njegovog oca novinara Radio Vukovara Siniše Glavaševića u protestima protiv ćirilice uveren da njegov otac za takvu netolerantnu Hrvatsku nije poginuo. Mesecima već pred Ministarstvom branitelja u Zagrebu logoruju veterani ratova iz 90-ih koji su najpre tražili smenjivanje Glavaševića, a zatim i njega i ministra Matića.

Porukom upućenom ministru u Vladi Republike Srbije Aleksandru Vulinu „Idi pa se leči“ Predrag Fred Matić je, ne prvi put, pokazao da nije savladao neke elementarne zahteve ministarskog zanata, ali čak ni posle te izjave on nije zaslužio da mu se otpiše rečenicom „Možda za mene ima leka, ali se ministar branitelja Predrag Matić od ustaštva neće izlečiti nikad“. Jer, Predrag Fred Matić nije šovinista-nacionalista. Dakle, nije ustaša.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari