Evropska agencija za graničnu i obalsku stražu (Fronteks) demantovala je za Danas medijske spekulacije da će vršiti kontrolu granica i kretanje migranata u Srbiji.
Navode Dojče Velea na srpskom jeziku da su Srbija i EU potpisale sporazum o raspoređivanju pripadnika evropskih „čuvara granica“ na našu teritoriju prvo je demantovao načelnik Sektora za međunarodnu saradnju MUP-a Zoran Lazarov. Navodeći da postoji procedura po kojoj je neophodno da se ta vrsta sporazuma najpre parafira, a zatim potpiše, Lazarov je podsetio da ukoliko bi takav sporazum bio potpisan, on bi, po obaveznoj proceduri, morao biti ratifikovan u Skupštini Srbije, bez čega ne bi mogao stupiti na snagu.
„Fronteks može da vodi operacije u susednim zemljama, koje ne pripadaju Evropskoj uniji, ali samo pod uslovom da EU sa tom državom zaključi sporazum o saradnji. Trenutno ne postoji takav sporazum između Srbije i EU“, rekli su za Danas iz Fronteksa.
Oni su ovako odgovorili na pitanja Danasa da li je i kakav sporazum potpisan između te Agencije i države Srbije. Ipak, oni su izbegli odgovor na pitanje da li je iko od strana – Srbija, EU, ili evropski zvaničnici, iskazao nameru da se takav sporazum i potpiše.
Upravo izjave evropskih zvaničnika ostavljaju prostor za ovakva i druga nagađanja, uoči sastanka šefova evropskih država koji se odigrava danas i sutra u Salcburgu a na kome će migrantska kriza biti jedna od važnijih tema.
Evropski komesar za proširenje Johanes Han je tokom jula potvrdio da se vode pregovori za pristupanje „Fronteksa“ teritoriji Srbije i Makedonije, međutim, to sada nije aktuelno. Uoči novih navoda o sporazumu, Han je rekao za N1 da nije upoznat sa širenjem Fronteksa na granice Zapadnog Balkana. On kaže da podatak o dolasku 15.000 vojnika sigurno nije tačan, jer Fronteks ukupno broji 10.000 vojnika.
Podaci koje smo dobili od Fronteksa pokazuju da je taj broj znatno manji, odnosno nešto više od 3.600 ljudi, a moguće je da je zabuna sa brojkama izazvana planom šefa Evropske komisije Žana Kloda Junkera, za ojačavanje „Fronteksa“. Naime, mediji su naveli da bi ljudstvo ove agencije, umesto dosadašnjih 1.500 službenika trebalo do 2020. podići na 10.000. Te bi trupe onda po potrebi podržavale oko 100.000 graničnih policajaca pojedinih država.
Ovakav plan poklapa se i sa zalaganjima kancelara Austrije koja trenutno predsedava EU. Naime, Sebastijan Kurc je pred sastanak sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel insistirao na jačanju evropske agencije za zaštitu granica „Fronteks“. Mediji prenose navode i o njegovim predlozima za oštrije mere u borbi sa migrantskom krizom, među kojima je i izgradnja sabirnih centara van granica EU.
Fronteks raspolaže sa 3.652 ljudi
Fronteks trenutno ima 1.432 službenika koje obezbeđuju nacionalne vlasti, prema informacijama koje smo dobili iz ove agencije. Na Zapadnom Balkanu trenutno ima 120 službenika većinom specijalizovanih za nadgledanje granica, prepoznavanje falsifikovanih dokumenata i ukradenih vozila. Pored toga, Fronteks računa na 1.500 službenika koji su stalno zaposleni pri državama članicama a koji se mogu brzo angažovati u slučaju potrebe. U svojoj centrali u Varšavi, Fronteks ima 600 stalno zaposlenih.
Još nema detalja o sabirnim centrima za migrante
Prema izveštaju Špigela, koji se poziva na poverljiva dokumenta, austrijski kancelar Sebastijan Kurc želi evropskim kolegama ove sedmice da predoči još oštrije predloge, među kojima su i sabirni centri van EU. „Navode o Srbiji kao tampon-zoni imali smo i tokom prethodnih godina, naša zemlja ni tada nije postala sabirni centar za migrante, niti će to biti u budućnosti“, rekao je u jeku te debate tokom juna ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.
Fabrici: Uskoro sporazum Srbije i Fronteksa
Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Sem Fabrici najavio je juče da će narednih dana u Srbiju doći evropski komesar za migracije, unutrašnje poslove i državljanstvo Dimitris Avramopulos i da je planirano da se tada sa Srbijom potpiše statusni sporazum o Fronteksu, o kome se već neko vreme pregovara. „Da bi se u potpunosti definisao nivo saradnje potreban je statusni sporazum koji će regulisati nivo saradnje između Fronteksa i Srbije. Komesar Avramopulos, koji je zadužen za pitanje migracija, dolazi narednih dana u Srbiju i planiramo da ovaj statusni sporazum, o kome se već neko vreme pregovara, bude tom prilikom i potpisan“, rekao je Fabrici. On je novinarima, u pauzi okruglog stola u vezi sa radnim tekstom predloga amandmana na Ustav Srbije, objasnio da je ovakav statusni sporazum već potpisan sa drugim zemljama u regionu i da će to biti instrument preko koga će EU, kroz svoje agencije, sarađivati sa Srbijom na pitanjima migracija. FoNet
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.