Provladine snage napredovale su juče ka predgrađima Misurate, trećeg najvećeg grada u Libiji koji je u rukama pobunjenika. Pristalice libijskog vođe Muamera el Gadafija već sedmicama pokušavaju da ponovo steknu kontrolu nad Misuratom, a njegovi protivnici upozoravaju da će grad biti „sravnjen sa zemljom“ ukoliko međunarodna koalicija ne pokrene intenzivnije vazdušne udare na uporišta Gadafijevih trupa.
NATO je potvrdio navode pobunjenika da je u četvrtak bombardovao protivnike režima u Tripoliju koji su koristili tenkove u okršaju sa provladinim trupama na istoku države, izvestila je Beta. Kontraadmiral Rasel Harding, zamenik komandanta NATO operacija u Libiji, izjavio je da Alijansa nije imala informacija da pobunjenici koriste tenkove. Najmanje pet pobunjeničkih boraca poginulo je kada je njihov konvoj napala NATO avijacija. Harding je, međutim, rekao da se Alijansa neće izvinjavati za pogibiju tih ljudi.
Prema Hardingovim rečima, situacija između Brege i Adždabije je nejasna, s obzirom na to da snage opozicije najpre napreduju, a zatim se povlače, zbog čega je pilotima NATO teško da ih razlikuju od libijskih trupa.
Američki general Karter Hem izjavio da će SAD razmotriti slanje svojih vojnika u Libiju u eventualne kopnene jedinice međunarodnih snaga kao pomoć pobunjenicima. On je naglasio i da je međunarodna operacija u Libiji zapala u ćorsokak, što je, prema njegovim rečima, bilo jasno da će se desiti još kad su SAD kontrolu nad misijom predale NATO, javio je FoNet.
Aleksandar Radić, vojni analitičar, ocenjuje za Danas da tvrdnje o neuspesima pobunjenika i napredovanju provladinih snaga ne predstavljaju iznenađenje, budući da Gadafijevi protivnici od početka pobune deluju kao „haotična grupa“.
– Pobunjenici nisu uspeli da se dobro organizuju, jer ne postoji kritična masa oficira u njihovim redovima koji su okrenuli leđa zvaničnoj armiji. Mada naoružani pobunjenici deluju fotogenično, Gadafijeve snage pokazuju dramatično bolje sposobnosti koordiniranog borbenog delovanja i mislim da je libijski vođa daleko od pada – smatra naš sagovornik.
Radić tvrdi da postoje male šanse da će Sjedinjene Države poslati kopnene trupe, jer su svesne previsoke cene takve akcije.
– SAD pokazuju stidljivost i nisu s punom dušom angažovane kada je reč o Libiji, jer imaju iskustvo u ratovima u Iraku i Avganistanu. Vašington je svestan da bi takve operacije zahtevale slanje velikog broja ljudi, mnogo više nego u slučaju BiH, gde je NATO u početku prognozirao da će za uspostavljanje mira biti neophodno angažovanje preko 50.000 ljudi – naglašava Aleksandar Radić.
Aleksandra Joksimović, članica Foruma za međunarodne odnose, smatra da su Sjedinjene Države veoma zainteresovane za situaciju u Libiji i imaju „proaktivnu ulogu“ jer bi kriza u toj afričkoj zemlji mogla da poprimi globalne razmere, ali da, istovremeno pokazuju opreznost.
– SAD se ne eksponiraju i prepuštaju primat u misiji u Libiji svetskim organizacijama, što je pozitivno imajući u vidu činjenicu da je međunarodna zajednica solidarna kada je reč o pomoći pobunjenicima. Ipak, svi svetski igrači su veoma oprezni zbog neizvesnog raspleta situacije – ocenjuje sagovornica Danasa. Prema mišljenju Aleksandre Joksimović, administracija predsednika Baraka Obame našla bi se na udaru kritika dela javnosti i da se nije uključila u operacije u Libiji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.