Ako do same sednice Odbora Skupštine za ustavna pitanja i zakonodavstvo ne znamo ko je kandidat za izbor poverenika za zaštitu ravnopravnosti, postavlja se pitanje kako oni koji se bave tom oblašću uopšte mogu da komentarišu taj preglog i čemu ta tajnost, izjavio je FoNetu profesor antidiskriminacionog prava na Univerzitetu Union Saša Gajin.
On je podsetio da je grupa nevladinih organizacija ocenila taj postupak kao netransparentan, jer se do početka današnje sednice resornog skupštinskog Odbora nije ni znalo ko je predložen za funkciju Poverenika.
Gajin je rekao da, po zakonu, svaka poslanička grupa ima ovlašćenje da predloži svog kandidata i precizirao da je poslanička grupa Srpske napredne stranke iskoristila tu mogućnost i predložila dosadašnju poverenicu Brankicu Janković.
To, međutim, ne znači da taj predlog ne bi trebalo da se komentariše, predočio je on i naglasio potrebu dijaloga u društvu u vezi sa predloženim kandidatom.
„Postavlja se pitanje kredibiliteta Narodne skupštine u pogledu izbora kandidata koji eventualno ne ispunjava zakonske uslove da bi bio izabran. Ovo je situacija u kojoj ne možemo raspravljati koji kandidat u većoj meri ispunjava zakonom propisane uslove, niti o tome ko je bolji“, ocenio je Gajin.
Grupa nevladinih organizacija, koje ne mogu da predlažu kandidate za funkciju poverenika za zaštitu ravnopravnosti, podnela je Skupštini inicijativu da na tu funkciju bude izabrana diplomirana pravnica iz Beograda, Emila Spasojević, zaposlena u instituciji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.
Gajin smatra da bi te nevladine organizacije trebalo pitati zbog čega na mestu poverenika nisu podržale dosadašnju poverenicu Brankicu Janković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.