– Između 2. i 4. veka četvrtina rimskih careva rođena je u tri rimske provincije, na teritoriji današnje Srbije, između Gamzigrada i Niša, a imperator Galerije i car Konstantin najdirektnije su vezani za korene evropskog hrišćanstva. Vođen ovom idejom, direktor Narodnog muzeja u Zaječaru Bora Dimitrijević, u saradnji sa još pet muzeja iz jugoistočne Srbije (Pirot, Vranje, Leskovac, Niš, Knjaževac, Zaječar) sačinio je prezentaciju koja treba da podseti javnost na predstojeće značajne godišnjice.
Projekat „Koreni evropskog hrišćanstva u susret obeležavanju 2013. godine“ čiji je autor Bora Dimitrijević, ima za cilj da ukaže na poreklo rimskih careva i njihov direktan uticaj na istoriju hrišćanstva i do sada je predstavljen u nekoliko gradova jugoistočne Srbije. Posetioci ove multimedijalne prezentacije u Boru mogli su od Dimitrijevića da čuju da je u Nikomediji, današnjem Izmiru u Turskoj, rimski imperator Galerije, inače graditelj čuvene palate Feliks Romulijana u neposrednoj blizini Zaječara, 30. aprila 311. godine doneo edikt o toleranciji hrišćanstva, dakle dve godine pre Milanskog edikta cara Konstantina.
Prema navodima Dimitrijevića, u delu Konstantinovog panegiričara Laktacija „De mortibus persecutorum“ iz 4. veka sačuvano je svedočanstvo o Galerijevom ediktu, a podaci su objavljeni i između 4. i 6. veka u Istoriji hrišćanstva Eusebija koji je zabeležio istoriju ranog hrišćanstva u Rimskom carstvu. Direktor zaječarskog Narodnog muzeja ima i objašnjenje zašto istorija ne poznaje ove činjenice i prvim ediktom o toleranciji hrišćanstva smatra Milanski iz 313. godine. – Hrišćanski panegirici „zaslužni su „ za ružnu sliku o imperatoru Galeriju koga su opisali kao čoveka koji 303. godine progoni hrišćane, pa je njegov edikt pao u zaborav. Galerije je samo mesec dana po donošenju edikta o toleranciji hrišćanstva preminuo u Srdici i svoju nameru nije sproveo u delo, ali se nakon Galerijevog edikta može govoriti o duhu tolerancije koji počinje da vlada između paganstva i hrišćanstva – kaže autor projekta Dimitrijević.
Sa činjenicom da Galerijev prethodi Konstantinovom Milanskom ediktu upoznati su stručnjaci iz Nemačke, Grčke, Francuske, Turske, a Dimitrijević smatra da Srbija treba da animira svetsku javnost kako bi proslava 1700 godina od priznavanja hrišćanstva, umesto 2013, trebalo da počne dve godine ranije, dakle 2011.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.