Sudanski predsednik Omar al-Bašir ponovo je propustio šansu da postane predsedavajući Afričke unije zbog konflikta u Darfuru. Bašir je trebalo da preuzme tu ulogu, ali je umesto toga ona predata predsedniku Gane Džonu Kufuru. Humanitarna agencija Amnesti internešenel upozorila je ranije da bi kredibilitet Afričke unije bio oštećen ukoliko bi Bašir postao njen lider.

Sudanski predsednik Omar al-Bašir ponovo je propustio šansu da postane predsedavajući Afričke unije zbog konflikta u Darfuru. Bašir je trebalo da preuzme tu ulogu, ali je umesto toga ona predata predsedniku Gane Džonu Kufuru. Humanitarna agencija Amnesti internešenel upozorila je ranije da bi kredibilitet Afričke unije bio oštećen ukoliko bi Bašir postao njen lider. Sudanska vlada je optuživana za podržavanje brutalne milicije u Darfuru. Bašir je uvek negirao da podržava Džanavid miliciju i rekao da se problemi u Darfuru precenjuju. Čad, koji se graniči s Darfurom, rekao je da će napustiti AU ukoliko Sudan preuzme predsedavajuće mesto, dok jedna od pobunjeničkih grupa u Darfuru rekla je da će mirovnjake Afričke unije smatrati neprijateljima.
Generalni sekretar UN Ban Ki-Mun pozvao je na hitno formiranje zajedničkih snaga kako bi se zaustavilo nasilje u regionu Darfur. On je vođama država na samitu Afričke unije u Etiopiji rekao da moraju da rade zajedno sa svetskom zajednicom kako bi izašli iz ćorsokaka o dogovoru o formiranju zajedničkih snaga Afričke unije i UN. „Moramo raditi zajedno da zaustavimo nasilje i „taktiku spaljene zemlje“ koju su usvojile različite partije, uključujući i miliciju, kao i bombardovanja koja i dalje čine zastrašujuću pojavu u životu u Darfuru“, rekao je Ban Ki-Mun.
Veče pred samit Afričke unije šest najvećih humanitarnih agencija koje rade u Darfuru upozorile su da je humanitarna operacija tamo na ivici totalnog raspada. „Ogroman humanitarni rad u Darfuru uskoro će biti paralizovan ukoliko afrički i globalni lideri na samitu AU ne preduzmu hitne akcije da zaustave rasprostranjeno nasilje protiv civila i humanitarnih radnika“, izjavili su oni u zajedničkom saopštenju. Predstavnici najvećih šest organizacija rekli su da je konflikt sada gori nego ikada i da humanitarni radnici sve više postaju mete dok se trude da pomognu stanovnicima Darfura. Ban je rekao da traži konkretno obavezivanje da će Sudan otvoriti vrata mirovnim snagama u Darfuru. Bašir se u principu složio da zajedničke snage AU i UN zamene sadašnje rastegnute trupe AU. Međutim, nema dogovora o tome koliko vojnika bi bilo poslato, niti ko bi vodio misiju. UN žele da pošalju 22.000 vojnika. Za blizu četiri godine borbe u Darfuru između pobunjenika i provladine milicije ubijeno je skoro 200 hiljada ljudi, dok je više od dva miliona ljudi bilo primorano da napusti svoje domove.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari