Ruski parlament doneo je juče zakon koji dvema najvećim energetskim kompanijama, Gazpromu i državnom naftnom preduzeću Transneft, omogućava zapošljavanje i naoružavanje privatnih bezbednosnih jedinica. Prema sporazumu, Ministarstvo unutrašnjih poslova Rusije snabdevaće Gazprom vatrenim oružjem iz sopstvenog arsenala.
Ruski parlament doneo je juče zakon koji dvema najvećim energetskim kompanijama, Gazpromu i državnom naftnom preduzeću Transneft, omogućava zapošljavanje i naoružavanje privatnih bezbednosnih jedinica. Prema sporazumu, Ministarstvo unutrašnjih poslova Rusije snabdevaće Gazprom vatrenim oružjem iz sopstvenog arsenala. Pristalice takvog plana kažu da ruska naftna i gasna postrojenja, ključni faktori napretka zemlje i ekonomskog oživljavanja, moraju biti zaštićena od terorističkih napada po svaku cenu.
„Nekoliko terorističkih napada i nastala ekološka katastrofa bili bi dovoljni da Rusija momentalno bude proglašena za nepouzdanog partnera i snabdevača energetskih rezervi“, rekao je Aleksander Gurov, jedan od 341 poslanika koji su podržali novi zakon u okviru Dume sa 450 poslanika. Ipak, Genadi Gudkov, iz partije Pravedna Rusija, izjavio je da zakon popločava put formiranju akcionarskih vojnih jedinica i to opisao kao „Pandorinu kutiju“. „Gazprom i Transneft predlažu osnivanje sopstvenih akcionarskih vojski“, rekao je on tokom obraćanja donjem domu parlamenta. „Ukoliko usvojimo ovaj zakon svi ćemo postati sluge Gazproma i Transnefta. Čini se da te kompanije slede maksimu prema kojoj je ono što je dobro za njih dobro i za celu Rusiju“, objasnio je Gurov. Poznati kolumnista nezavisnog ruskog novinskog vebsajta grani.ru napisao je: „Osnivanje privatne vojske predstavlja opasan presedan. U inostranstvu postoje privatne armije. Ali, mi znamo da ono što se radi u stranim zemljama može ponekad poprimiti totalno neočekivan oblik ovde u Rusiji“.
Gazprom i Transneft će imati mogućnost da zapošljavaju sopstvene naoružane jedinice umesto da na ugovor angažuju strane bezbednosne firme. Njihove naoružane jedinice takođe će imati pristup većoj količini oružja i veću slobodu njegovog korišćenja, u odnosu na ostale privatne bezbednosne jedinice. Oružje koje će jedinice moći da koriste ograničeno je na pištolje i vazdušne puške.
U saopštenju koje je pres služba kompanije Gazprom prekjuče poslala agenciji Rojters navedeno je: „Ovaj zakon nam omogućava da povećamo stepen zaštite objedinjenog ruskog sistema za snabdevanje naftom“. Gazprom je najveće rusko preduzeće. Ono kontroliše petinu svetskih rezervi gasa, efikasno upravlja čitavim gradovima, poseduje svoj list i treću po veličini banku u zemlji. Mnogobrojni posmatrači gledaju na državnog energetskog giganta kao na državu u okviru države i najbrutalnije efikasno geopolitičko oružje Kremlja, ali i kao na oruđe za ucenjivanje suseda. Kompanija je nedavno privremeno obustavila isporuku energetskih zaliha Belorusiji u januaru i Ukrajini prošle godine zbog nesuglasica povodom cena. Gazprom gaji besprekorne veze s ruskom vladajućom elitom. Javile su se glasine da bi Vladimir Putin mogao postati novi šef Gazproma, kada iduće godine napusti predsedničku funkciju. Kompanija poseduje sve glavne cevovode koji prenose prirodan gas širom Rusije i u inostranstvo, dok Transneft kontroliše rusku naftu i naftne cevovode. Rusija obezbeđuje gotovo četvrtinu prirodnog gasa u Evropi i ona je drugi izvoznik sirove nafte na svetu, posle Saudijske Arabije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.