Bašar al Asad je „odstupio“ sa mesta predsednika i „napustio Siriju“, naveli su iz Rusije, njegovog saveznika, samo nekoliko sati nakon što su pobunjeničke snage preuzele kontrolu nad glavnim gradom Damaskom.
Rusko ministarstvo spoljnih poslova nije dalo više detalja o tome gde se Asad nalazi, ali je to bila prva zvanična izjava u kojoj se kaže da je pobegao iz zemlje, piše BBC.
Asad nije u javnosti viđen otkako se pre nedelju dana sastao sa iranskim ministrom spoljnih poslova u Damasku.
Tog dana se zakleo da će „slomiti“ pobunjenike koji su zauzeli teritoriju vrtoglavom brzinom.
Jutros (nedelja), nakon što su njihovi borci bez otpora ušli u grad, islamistička militantna grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTS) i njeni saveznici objavili su da je „tiranin Bašar al-Asad pobegao“.
Šef Sirijske opservatorije za ljudska prava (SOHR), sa sedištem u Velikoj Britaniji, izvestio je da je avion za koji se veruje da je prevozio Asada „napustio Siriju preko međunarodnog aerodroma u Damasku pre nego što su vojne snage bezbednosti napustile” objekat.
Rami Abdul Rahman je rekao da ima informaciju da je avion trebalo da poleti u subotu u 22 časa.
Veb stranica Flightradar24 nije zabeležila polazak u to vreme, iako je putnički avion Erbas A320 kompanije Cham Vings Airlines krenuo u nedelju oko 00:56 za Šardžu u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE).
Avion je na vreme sleteo u Šardžu. Ali diplomatski savetnik predsednika Ujedinjenih Arapskih Emirata rekao je novinarima u Bahreinu da ne zna da li je Asad u UAE.
Novinska agencija Rojters je u međuvremenu citirala dva neimenovana visoka oficira sirijske vojske koja su izjavila da se Asad ukrcao u avion kompanije Sirian Air na aerodromu u Damasku rano jutros.
Napominje se da je teretni avion Sirian Air Iliushin Il-76T poleteo sa aerodroma u 3:59 po lokalnom vremenu (01:59 GMT) sa nepoznatom destinacijom.
Prema podacima Flightradara24, avion je prvobitno odleteo na istok od prestonice pre nego što je skrenuo na severozapad i krenuo ka obali Sredozemnog mora, koja je uporište Asadove alavitske sekte i gde se takođe nalaze ruske pomorske i vazdušne baze.
Nakon što je preleteo iznad centralnog grada Homsa – koji je pao u ruke pobunjenika u subotu uveče – na visini od 20.000 stopa (6.095 metara), avion je napravio polukružno okretanje i ponovo počeo da leti ka istoku, istovremeno gubivši visinu.
Signal aviona je izgubljen oko 04:39 (02:39 GMT), kada je bio oko 13 km (8 milja) zapadno od Homsa i leteo na visini od 1625 stopa (495 m).
Flightradar24 je u objavi na Isku rekao da je letelica „bila stara tako da su neki podaci možda loši“ i da nije bilo poznatog aerodroma u oblasti gde je signal izgubljen.
Nije bilo izveštaja o padu aviona u toj oblasti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.