U subotu 16. juna navršava se pet meseci od ubistva Olivera Ivanovića, predsednika Građanske inicijative „Srbija, demokratija, pravda“, tokom kojih se u javnosti nije pojavila ni jedna zvanična informacija o istrazi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u četvrtak je ponovo obećao da će „u narednim danima izneti informacije u vezi sa Ivanovićevim ubistvom“. Prvo obećanje izrečeno 17. marta Vučić još nije ispunio, dok je drugo došlo posle nestanka novinara Stefana Cvetkovića, koji je kao frilenser istraživao Ivanovićev „slučaj“ i u javnost pre nekoliko meseci izašao sa svojim saznanjima, koja je, kako je tvrdio, dostavio i nadležnim istražnim organima.
„Do danas mi nismo dobili nikakve informacije o toku istrage. Nismo dobili odgovore na mnoga pitanja, a najvažnije je ‘ko je ubio Olivera’. Do sada smo dobili samo obećanja da će ubice biti brzo pronađene, ali od toga nema ništa“, saopšteno je juče iz SDP, koja je za 16. jun u 10 sati najavila paljenje sveća i polaganje cveća na mestu gde je Oliver Ivanović ubijen s leđa ispred sedišta ove inicijative 16. januara sa šest hitaca iz „duge devetke“ – pištolja marke „zastava M70A“.
Prema rečima Ivanovićeve supruge Milene Ivanović, ni porodica nema nikakva zvanična saznanja o toku istrage. Ona bi iduće nedelje trebalo da da izjavu pred Specijalnim tužilaštvom Kosova i najavljuje da će i ona imati pitanja za tužioca.
Kseniji Božović, zameniku predsednika SDP, koja je ranije dala izjavu u Specijalnom tužilaštvu rečeno je da kamere iz sedišta Inicijative, kojoj još nije vraćen risiver, nisu radile 12 dana – od 4. do 16. januara i da su proradile deset minuta posle Ivanovićevog ubistva. Ksenija Božović i Milena Ivanović tvrde da je „tako nešto nemoguće“.
– Bila sam sa Oliverom kad je mesec dana pre ubistva servisirao kamere i nije moguće da 12 dana nije primetio da one ne rade – kategorična je Milena Ivanović.
Reč je o četiri kamere, a eksperti sa kojima je Danas razgovarao sumnjaju u mogućnost da se na njihov rad utiče „daljinski“.
Priča o isključenim kamerama, prema oceni političkog analitičara iz Kosovske Mitrovice Nedžmedina Spahiua, ide u prilog tvrdnjama da su u Ivanovićevo ubistvo umešane srpske vlasti sa severa Kosova, a da odgovornost ne može da izbegne ni Beograd.
– Na Kosovu je jasno isključena mogućnost da je to uradio ili platio neko sa albanske strane. Tvrdnja da kamera nije radila 12 dana i da sad postoji samo snimak kad Olivera Ivanovića odnose u bolnicu nije moguća. Kamera je radila non-stop. Snimke nije mogao da ukloni običan lopov, ali do sada nismo čuli da je neko uhapšen ili da je odgovoran za nestanak filma i drugih snimaka u istrazi – objašnjava Spahiu.
Kad je reč o mogućem motivu za Ivanovićevo ubistvo, Spahiu smatra da je „jasno da je lider SDP kao čovek od autoriteta, hrabrosti i političkog ugleda smetao novim moćnim strukturama koje se stvaraju među Srbima na Severu“.
– Oliver Ivanović je među kosovskim Srbima bio heroj, koji je kao političar izašao na površinu onda kad je Srbima bilo najteže. On jeste optužen za ratne zločine nad Albancima, ali on je bio čovek koji je govorio albanski jezik i koji mogao da nađe kompromisno rešenje sa Albancima – naglašava Nedžemdin Spahiu.
O istrazi o Ivanovićevom ubistvu za sada se zvanično zna samo da je Osnovno tužilaštvo iz Kosovske Mitrovice „zbog složenosti slučaja“ 8. marta predmet predalo Specijalnom tužilaštvu Kosova. Ovo tužilaštvo posle vesti da su njegovi predstavnici, uz posredovanje zvaničnika SAD, o istrazi razgovarali sa republičkim tužiocem Srbije Zagorkom Dolovac, ima nova pravila za rad sa medijima. Za sve informacije u vezi sa Ivanovićevim ubistvom sad je nadležna Kancelarija za informisanje glavnog državnog tužioca Kosova. U diplomatskim izvorima u Prištini spekuliše se da bi Beograd i Priština ubuduće, uz posredovanje SAD trebalo direktno da sarađuju na istrazi koja se, navodno, uprkos pomacima, neće brzo zatvoriti.
„Krivica“ i zvanični Beograd
Komunikolog Cvijetin Milvojević kaže da postoje bar tri razloga zbog kojih se, kad je u pitanju ubistvo Olivera Ivanovića, lako upire prstom u zvanični Beograd. „Briselskim sporazumom Beograd se samoodrekao svog prisustva na KiM, pogotovo na severu i čak i sam počeo da srpske institucije na Kosovu pežorativno naziva ‘paralelnim’. Zbog toga nije učinio dovoljno da objasni da faktički nema mogućnost da učestvuje u istrazi. Takođe, ništa nije uradio da razjasni primedbe iz Prištine o manjku saradnje sa nadležnim srpskim institucijama, kao što ništa nije učinio ni na planu gde je de fakto i de jure imao nadležnosti. Reč je o političkoj kampanji i medijskom linču Olivera Ivanovića u medijima sa nacionalnom frekvencijom. Zanima me ko je autor spota za poslednje kosovske lokalne izbore na kojima je Ivanović bio kandidat za gradonačelnika severne Mitrovice, jer takav spot do sada nije viđen u političkom marketingu“, naglašava Milivojević. Deo političkih predstavnika Srba sa KiM najavio je zbog tog spota podneti krivičnu prijavu protiv Kancelarije za KiM Vlade Srbije i TV Pink. U SDP kažu da ne znaju za tu inicijativu i podsećaju da je Oliver Ivanović podneo krivičnu prijavu protiv TV Most, koja nikad nije razmatrana.
Milena Ivanović u kabinetu Ane Brnabić
Milena Ivanović potvrdila je za Danas da radi u kabinetu premijerke Ane Brnabić. Tamo je počela da radi u ponedeljak, dan pošto je, uz veliku medijsku najavu, prisustvovala obeležavanju „Dana kosovsko-metohijskih žrtava“ na kome je šef Kancelarije za KiM Marko Đurić ponovo optužio Prištinu da ne sarađuje u istrazi o ubistvu Olivera Ivanovića.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.