Iako saborci libijskog vođe Muamera el Gadafija, koji ratuju protiv pobunjenika na tri fronta istočno i južno od prestonice države, tvrde da su uspeli da smire tenzije u Tripoliju, svedoci navode da Gadafijevi protivnici u noćnim satima vode gerilski rat protiv njegovih pristalica. Sukobljene strane uglavnom razmenjuju vatru u siromašnim četvrtima, koja su predstavljala poprište antivladinih protesta u februaru, piše Dejli telegraf.


Za razliku od bogatijih delova Tripolija, u predgrađima poput Suk al Džume, većina prodavnica nije ukrašena portretima libijskog lidera, a znaci neposlušnosti, kao što su grafiti kojima se izražava podrška pobunjenicima, česti su prizori. Stanovnici predgrađa uglavnom ne žele da pričaju otvoreno, jer strahuju od prisustva tajne policije i doušnika.

Kada padne mrak, svi ostaju u svojim kućama jer je situacija veoma rizična. Čak i proslave venčanja koje su nekada uglavnom trajale do dva sata ujutro sada se završavaju najkasnije u 20 sati, rekao je za Dejli telegraf neimenovani građanin Tripolija. Nasilje se neretko odigrava u blizini mostova, koji se nalaze na meti naoružanih pobunjenika. Inostrani analitičari tvrde da nije lako proceniti opseg pobune u predgrađima, dok opozicionari u oblastima pod kontrolom pobunjenika navode da postoji više od deset pobunjeničkih mreža, koje sprovode akcije nezavisno jedna od druge.

Nezadovoljni zbog nedovoljnog uspeha u borbama s provladinim snagama u drugim delovima države, lideri opozicije nadaju se da će vođenjem „podzemnog rata“ u Tripoliju oslabiti pozicije Gadafijevih trupa. Pobunjenici, takođe, pokušavaju da iskoriste nezadovoljstvo građana zbog loše finansijske situacije u prestonici Libije. Cene osnovnih životnih namirnica su višestruko uvećane, ispred prodavnica se formiraju dugački redovi, a banke su umnogome smanjile obim poslovanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari