Glasači su okrenuli leđa predsedniku Francuske Nikoli Sarkoziju i poslali nedvosmislenu poruku Jelisejskoj palati da nisu zadovoljni stanjem u zemlji, s obzirom na činjenicu da su na nedavno održanim regionalnim izborima podržali Socijalističku partiju, glavnog rivala Unije za narodni pokret (UNP), koji predvodi šef države, saglasni su u oceni evropski analitičari.
Prema preliminarnim rezultatima, u prvom krugu izbora organizovanih u 26 pokrajina, socijalisti su dobili 29.5 odsto glasova, za UNP je glasalo 26,2 odsto birača, dok je treće mesto pripalo Evropskim ekolozima, koaliciji „zelenih stranaka“, koje je podržalo 12,5 odsto Francuza.
Mada su dobri poznavaoci prilika u toj zemlji predviđali loš izborni rezultat ultradesničarske stranke Nacionalni front, partija kontroverznog političara Žan-Mari Lepena osvojila je 12 odsto glasova. Prvi krug izbora obeležio je i mali odziv birača, budući da je glasalo samo 48 odsto Francuza, što su pojedini ocenili kao nagoveštaj da Sarkozijeve pristalice nisu želele da iskažu podršku vladajućoj stranci. Šef države odbacio je takve navode, naglašavajući da regionalni izbori „nemaju šire značenje“. Ipak, Sarkozi je obećao da će „pažljivo analizirati rezultate“, ne isključujući mogućnost „određenih promena“ u kabinetu.
S druge strane, socijalisti tvrde da je ishod izbora izmenio politički pejsaž i gaje nadu da će u drugom krugu izborne utakmice, koji će biti održan 21. marta, ostvariti pobedu u svim pokrajinama. Kao argument za takav stav, protivnici francuskog lidera navode rezultate istraživanja javnog mnjenja koji ukazuju na rekordno nisku popularnost šefa države. Većina analitičara smatra da su glasači nezadovoljni načinom na koji se UNP bori protiv finansijske krize, kao i da strahuju od gubitka posla i penzija, zbog čega žele drukčiji društveni model. U tom kontekstu, citiraju se reči predsednice Socijalističke partije Martine Obri koja je u kampanji naglašavala da se njena stranka zalaže za „pravedno društvo, u kojem ljudi zajednički rešavaju probleme“.
Mada Sarkozi slovi za energičnog političara koji je stalno u pokretu, sve je više onih koji smatraju da nije uspeo da ostvari obećanje iz 2007, kada je kao kandidat za predsednika tvrdio da će pretvoriti Francusku u „ekonomsku supersilu“. Njegovi kritičari ističu da je stopa nezaposlenosti viša od 10 odsto, dok su planirane reforme penzionog sistema i pravosuđa znatno doprinele nepopularnosti vladajuće stranke. Imajući u vidu takvu situaciju, očekuje se da će Sarkozijev tim u narednom periodu pokušati da osnaži reputaciju, što će, između, ostalog, podrazumevati odustajanje od pojedinih reformi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.