Krivična dela u vezi s drogom u Užicu i okolini sve su učestalija, ali je teško proceniti u kojoj je meri ona prisutna na ovom području. Kako je u razgovoru za Danas istakla Blaženka Vesnić, zamenica okružnog tužioca, takvu procenu teško je dati jer uvek postoje takozvane „tamne brojke“, jer se otkrije samo mali broj počinilaca ili uživalaca, dok veliki trgovci i rasturači droge ostaju nepoznati.

Krivična dela u vezi s drogom u Užicu i okolini sve su učestalija, ali je teško proceniti u kojoj je meri ona prisutna na ovom području. Kako je u razgovoru za Danas istakla Blaženka Vesnić, zamenica okružnog tužioca, takvu procenu teško je dati jer uvek postoje takozvane „tamne brojke“, jer se otkrije samo mali broj počinilaca ili uživalaca, dok veliki trgovci i rasturači droge ostaju nepoznati.
Navode bivšeg načelnika SUP Novi Pazar da se, pored ostalog, iz ovog grada drogom snabdeva i područje užičkog regiona, ona nije mogla ni da demantuje niti da potvrdi jer, kako je rekla „u Okružnom tužilaštvu u Užicu o tome nema dokaza“.

Droga i maloletnici

– Imali smo nekoliko slučajeva da je droga pronađena kod maloletnika. To su najčešće deca iz socijalno problematičnih porodica, vaspitno zapuštena, koja ne pohađaju školu, a navodno su njihovi roditelji posle toga preduzimali neke mere lečenja. Međutim, tim maloletnicima kasnije se gubi svaki trag. Pojave se jednom i više ih nema. Oni su najčešće uživaoci, a dešava se da istovremeno budu i prodavci kako bi došli do novca za kupovinu droge, rekla je Blaženka Vesnić, smatrajući da taj problem ne mogu da reše policija, tužilaštvo ili sud, već je to društveni problem koji zahteva sistemske mere i uključivanje porodice i ostalih obrazovnih i vaspitnih ustanova.

– Lica kod kojih je droga zatečena tvrde da su je kupili isključivo van Užica, u Beogradu, Kragujevcu i drugim gradovima, ali takve izjave ne odgovaraju činjeničnom stanju. Oni jednostavno neće da otkriju nalogodavce i velike dilere, kaže Vesnićka za Danas.

Jeftini narkotici

– Droga je danas veoma jeftina. Prema našim saznanjima gram heroina košta dvadeset evra, a džoint od 150 do 200 dinara. Inače, pre nekoliko godina cena grama heroina bila je nekoliko puta viša, a sadašnje cene svakako ukazuju da droge ima više nego ranije, smatra Blaženka Vesnić.

Na pitanje da li je tačno da užičkim regionom prolazi „put droge“, ona navodi da Okružno tužilaštvo u Užicu nema dokaze ni o tome, jer „ne raspolaže operativnim podacima“.
– Zbog specifičnosti položaja našeg regiona verovatno je da droga iz Albanije, s Kosova i Metohije i iz Crne Gore prolazi kroz užički region i završava u Beogradu, Vojvodini i Bosni i Hercegovini. Ipak, to ne mogu sa sigurnošću da tvrdim“, dodaje ona.
Prema njenim rečima lica kod kojih je droga zatečena najčešće tvrde da nisu znali šta prevoze, a potom nudi jedan od ilustrativnih primera osobe koja je u „mercedesu“ s Kosova i Metohije pokušala da preveze veću količinu heroina koju je policija zaplenila na granici s Crnom Gorom.
– Jedan muškarac je u vozilu „mercedes“ iz Peći prevozio deset kilograma heroina i uhvaćen je u Priboju. Tvrdio je da nije znao šta prevozi, jer je navodno kola ostavio u nekom dvorištu u Peći, otišao nešto da kupi, a dva sata kasnije dobio instrukcije gde da preveze robu za koju se utvrdilo da je heroin. Droga je bila sakrivena u bunkeru u rezervoaru za gorivo s duplim dnom. Takvi ljudi jednostavno tvrde da su za nadoknadu od hiljadu do nekoliko hiljada evra bili angažovani da drogu prevezu, ali od njih nije moguće bilo šta drugo saznati“, navodi Vesnićka i dodaje da su najčešći prenosioci droge, ili kako ih u žargonu nazivaju „kuriri“, mlade i nezaposlene osobe.
Inače, statistika ukazuje da u oblasti kriminaliteta iz nadležnosti ovog tužilaštva prednjače krivična dela u vezi s drogom. Prema podacima koje je Danasu ponudila Vesnićka, od ukupno 143 krivične prijave, koje je ovo tužilaštvo primilo tokom prošle godine, 121 prijava je protiv lica koja su osumnjičena za krivična dela neovlašćene proizvodnje, držanja i stavljanja u promet opojnih droga. Tome treba dodati i sedam prijava za krivično delo omogućavanja drugome da uživa u drogama, što znači da se devedeset odsto svih primljenih krivičnih prijava u ovom tužilaštvu odnosi na krivična dela u vezi s drogom. – U odnosu na prethodne godine prepoznaje se tendencija povećanja broja otkrivenih pojedinaca koji prenose drogu. To su statistički podaci koji ukazuju na mučnu istinu, navodi zamenica okružnog tužioca, a potom nudi i statistiku o kažnjavanju počinilaca: – Uslovnim kaznama osuđena su 32 lica koja su prenosila ili držala drogu, a među njima su i tri osobe kojima su izrečene mere obaveznog lečenja. Na zatvorske kazne u trajanju od tri do šest meseci osuđene su 24, dok je 48 osoba kažnjeno novčano u iznosima od 20.000 do 30.000 dinara. Za povratnike kazne su rigorozne i oni su osuđeni na šest do deset godina zatvora, kaže Blaženka Vesnić.
Ona prepoznaje i tendenciju da se marihuana češće uzgaja na seoskom nego u gradskom području, ali je teško utvrditi ko je vlasnik takvih zasada. – Imali smo slučaj da je cela porodica (otac, majka i sin), uzgajala marihuanu u svom plasteniku u jednom selu pored Užica. U drugom selu na imanju na kojem žive starac i starica pronađen je zasad marihuane, ali oni kažu da pojma o tome nemaju, da su zasadili povrće, a da je marihuana sama izrasla, kaže Vesnićka i dodaje da je u užičkom regionu od droga najzastupljenija marihuana, potom heroin, u poslednje vreme ima i kokaina, ali ne u većim količinama.
Prema statistici Policijske uprave u Užicu u prethodnoj godini tokom 79 zaplena droge policija je oduzela 5.8 kilograma marihuane, 397.3 grama heroina, 11 grama kokaina, 26 tableta „ekstazija“, 32 grama hašiša, 53 stabljike marihuane i 19 mililitara „metadona“. Najčešće zaplene, prema podacima koje je ova uprava dostavila Danasu, bile su u samom Užicu. Policija je u istom periodu podnela 72 krivične prijave protiv 79 lica za krivična dela u vezi s drogom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari