Lideri zemalja članica Azijsko-pacifičkog ekonomskog foruma za saradnju APEK obećali su juče da će uložiti političku volju i fleksibilnost kako bi pregovore o globalnoj trgovini do kraja godine doveli do finalne faze, rezimirajući time godišnji samit, tokom kojeg su takođe postigli sporazum o borbi protiv globalnog zagrevanja.

Lideri zemalja članica Azijsko-pacifičkog ekonomskog foruma za saradnju APEK obećali su juče da će uložiti političku volju i fleksibilnost kako bi pregovore o globalnoj trgovini do kraja godine doveli do finalne faze, rezimirajući time godišnji samit, tokom kojeg su takođe postigli sporazum o borbi protiv globalnog zagrevanja. „Nikada da sada nije bilo toliko hitno postići napredak u okviru pregovora o svetskoj trgovini“, navodi se u završnom izveštaju lidera 21 zemlje članice APEK, među kojima se nalaze i najveće trgovinske sile kao što su Kina, Japan i Sjedinjene Američke Države.
Pregovori u okviru takozvane Doha runde okončani su prošle nedelje u Ženevi na osnovu dva nova predloga da se prevaziđe ćorsokak između bogatih i siromašnih zemalja o smanjenju barijera u okviru poljoprivredne i industrijske trgovine. Lideri APEK istakli su da globalni uspeh pregovora u Svetskoj trgovinskoj organizaciji STO zavisi od napretka u prevazilaženju problema u te dve kritične sfere. „Obećavamo da ćemo uložiti političku volju, fleksibilnost i ambiciju kako bismo osigurali da pregovori u okviru runde iz Dohe uđu u završnu fazu ove godine. Pozivamo naše partnere iz STO da nam se pridruže u okviru ovog vitalnog napora“, navodi se u izveštaju lidera APEK. Uspešan sporazum o globalnoj trgovini „obezbedio bi novi trgovinski tok koji bi bio od koristi za sve, uključujući i zemlje u razvoju“, piše u izveštaju, u kojem se takođe navodi da članice APEK, koje zajedno čine polovinu globalne trgovine, imaju najveći značaj za kreiranje globalnog trgovinskog sistema koji se zasniva na pravilima.
Australijski premijer Džon Hauard, iznoseći ključne zaključke samita, takođe je istakao sporazum o suzbijanju globalnog zagrevanja, povodom kojeg su se lideri APEK usaglasili u subotu. Sporazum podrazumeva dva neobavezujuća cilja, odnosno poboljšanje energetske efikasnosti i veće pošumljavanje. Za razliku od Kjoto protokola, program ne određuje ciljeve za smanjenje emisije štetnih gasova koji izazivaju globalno zagrevanje. Američki predsednik Džordž Buš, predsednik Kine Hu Đintao i njihov ruski kolega Vladimir Putin, uz ostale lidere APEK, izrazili su nadu da će program za suzbijanje klimatskih promena uticati na predstojeće pregovore o globalnom zagrevanju koje kritičari odbacuju kao suviše skromne. Pristalice ističu da je značaj u činjenici da su se SAD i Kina, dva najveća zagađivača u svetu, složila povodom zajedničkih ciljeva, kao i da je postignut sporazum da bogate i siromašne zemlje treba da rade zajedno.
Program lidera APEK mogao bi uticati na predstojeće pregovore u Vašingtonu, Njujorku i Indoneziji, povodom novog šematskog plana o klimatskim promenama koji treba da zameni Kjoto protokol koji ističe 2012. Prema planu, članice APEK treba da smanje „intenzitet energije“, naime količinu energije koja je neophodna za proizvodnju jednog dolara društvenog proizvoda, za 25 odsto do 2030. Oni su obećali da će povećati pošumljavanje u regionu za najmanje 20 miliona hektara do 2020. Lideri APEK su takođe istakli da će nastaviti da razmatraju predlog o formiranju pacifičke slobodne trgovinske zone koja bi se prostirala od Kine do Čilea i uključila sve zemlje članice APEK, navodi se u zaključnoj deklaraciji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari