Za zatvaranje poglavlja 30 – Ekonomski odnosi sa inostranstvom u pregovorima sa Evroskom unijom potrebno je da Srbija bude članica Svetske trgovinske organizacije (STO) i da usvoji zakon o genetski modifikovanim organizmima (GMO), rečeno je na skupu Centra za međunarodne i bezbednosne poslove (ISAC).
Pomoćnik ministra za trgovinu, turizam i usluge Bojana Todorović izjavila je da je Srbija prošla skrining za poglavlje 30, napravljena je pregovaračka pozicija i u septembru je poslata Evropskoj komisiji.
Prema njenim rečima, druge zemlje članice su manje-više bez problema otvarale i zatvarale to poglavlje, ali se u slučaju Srbije situacija neplanirano iskomplikovala.
Todorović je objasnila da je za zatvaranje tog poglavlja potrebno da Srbija bude članica STO barem neko vreme, kako bi se video „track record“.
Srbija je dobro ispunjavala uslove za članstvo za STO do 2011. godine kada „smo zbog izmena zakona o GMO proces unazadili“, rekla je ona.
Todorović je rekla da Srbija vodi i bilateralne razgovore sa članica STO oko pojedinih uslova, ali je uverena da će sve to biti brzo završeno ukoliko država ispuni ono što je do nje.
Onog trenutka kada mi uradimo što je do nas, usvojimo neophodan zakon, ne mogu tačno reći kada, ali očekujemo članstvo, rekla je Todorović.
Džejn Ejmilhat, zamenica šefa Odeljenja za Rusiju, Zajednicu Nezavisnih Država, Zapadni Balkan, EFTA, EEP i Tursku pri Direktoratu za trgovinu Evropske komisije, ocenila je da je u slučaju Srbije nedostajući element usvajanje zakona o kontroli i prometu GMO.
Znamo da je to važno pitanje u Srbiji, kao i u EU, ali usvajanje zakona bi doprinelo kontroli prometa GMO i jednstavnije pristupanje STO, rekla je ona.
Ejmilhat je rekla da pravna tekovina u poglavlju 30 nije obimna, ali da je u slučaju Srbije važno još jedno pitanje, odnosno važenje sporazuma o slobodnoj trgovini.
U trenutku članstva Srbije u EU prestaće da važe sporazumi o slobodnoju trgovini koje Srbija ima, poput onog sa Rusijom, istakla je ona.
Unija nema takav sporazum sa Rusijom i ne vidim u bliskoj budućnosti da će to biti slučaj. Sporazum koji Srbija ima je velika prednost za nju i neke evropske kompanije ovde investiraju sa tim ciljem, napomenula je Ejmilhat.
Ona je naglasila i da članstvom u STO Srbija ubrzava ispunjavanje obaveza koja su predviđena poglavljem 30.
Zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt naglasio je da je Srbija u proteklih godinu dana ostvarila značajan napredak otvaranjem šest pregovaračkih poglavlja, od kojih je jedno privremeno zatvoreno.
Očekujemo brzo otvaranje i poglavlja 26 – Obrazovanje i kultura. Očekujemo u 2017. godini da Srbija bude spremna za otvaranje još jednog broja poglavlja i uveren sam da ćemo narednih godina videti važan napredak pod uslovom da Srbija uadi svoj domaći zadata i da postoji politčka volja, rekao je Benedikt.
On je istakao da je Srbija imala značajne ekonomske koristi od Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, napominjući da je izvoz Srbije u EU 65 odsto, a uvoz 62 odsto.
Od 2009. godine do 2015. godine, rekao je Benedikt, izvoz u EU je udvostručen sa 3,5 na 7,5 milijardi evra.
Benedikt je rekao da je izvoz Srbije u Rusiju 5,4 odsto, dok je uvoz, pre svega nafte i gasa, oko 10 odsto.
Vrednost izvoza poljoprivrednih proizvoda Srbije u EU je, takođe, udvostručen, a vrednost stranih direktnih investicija iz kompanija EU iznosi 82 odsto ili oko 50 milijardi evra u proteklih 10 godina, rekao je Benedikt.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.