Pre godinu dana tokom vanrednog stanja skuvani su prvi obroci koji su podeljeni sa najugroženijim sugrađanima i tako je sa radom počela Solidarna kuhinja.
Od nekolicine poznanika i prijatelja koji su započeli i u delo sproveli ideju solidarnosti sa onima koji su zbog ekonomskih posledica pandemije postali još ugroženiji.
Solidarna kuhinja izrasla je u mrežu od gotovo 200 aktivistkinja i aktivista.
Svake srede, subote i nedelje u četiri popodne kod Vukovog spomenika dele se obroci najsiromašnijim članovima društva.
Pored aktivistkinja i aktivista koji učestvuju u kuvanju i podeli hrane, ključan deo ove rastuće mreže solidarnosti čine i hiljade pojedinaca koji učestvuju u radu organzacije tako što uplaćuju onoliko novca koliko su u mogućnosti ili obezbeđuju namirnice potrebne za pripremu obroka.
Za ovih godinu dana podeljeno je 20.000 kuvanih obroka i preko deset tona namirnica.
Insistirajući na tome da solidarnost nije milostinja, u Solidarnoj kuhinji ukazuju da milostinja uvek dolazi sa pozicije moći, dok solidarnost i uzajamna pomoć podrazumevaju prepoznavanje i rušenje takvih odnosa koji proizvode bedu.
“Verujemo da niko ne sme da bude gladan i da institucije i društvo u celini moraju ozbiljnije da se pozabave problemom ljudi u situaciji beskućništva, sa premalim ili nikakvim primanjima, bez ikakve zdravstvene i socijalne zaštite i koji su sada prepušteni sami sebi”, ističi u Solidarnoj kuhinji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.