U kineskom obrazovnom svetu u Hongkongu, u kojem vlada velika konkurencija, „profesorske dive“ voze ferari i zarađuju milion i po dolara godišnje.

Njihova lica koja odišu samopouzdanjem smeše se na bilbordima i gradskim autobusima širom grada, na svetlećim reklamama u podzemnim železnicama, čak i na TV. Zvanje, koje se može izjednačiti sa statusom slavnih ličnosti, dobili su zbog sposobnosti da učine učenje zabavnim i zbog pomoći koju pružaju studentima oko spremanja ispita, od engleskog do hemije.

Privatni časovi su uobičajena pojava u Aziji, a stavljanje akcenta na ocene i ispite podrazumeva da će roditelji izdvojiti pozamašnu sumu novca. Nedavno sprovedeno istraživanje je pokazalo da više od polovine mladih u Hongkongu uzima privatne časove prilikom pripremanja ispita. Tutori oponašaju industriju gradskog šoubiznisa da bi privukli studente i ugrabili deo tržišta vrednog 450 miliona evra. „Njihov imidž glamura i slave nije vremenom slabio, već su ga samo predstavljali u drukčijem obliku, što je rezultiralo time što se profesori sada prikazuju kao super zvezde obrazovnog sektora da bi se dopali studentima“, kaže Gerald Postliđone, profesor na Univerzitetu Hongkong.

Profesori koji su pripadnici jednog od četiri glavna profesorska lanca moraju sami da se promovišu, dok oni uspešni mogu da predvode stotine studenata. Najistaknutiji među njima često su glavna tema žute štampe u kojoj se navodi koliko luksuznih automobila poseduju i šta imaju od imovine. U pojedinim izveštajima piše da zarađuju čak milion i po evra godišnje. Tutor engleskog jezika Ričard Eng poznat je po svojoj ljubavi prema ferariju.

Kritičari izražavaju bojazni da se stavljanjem akcenta na izgled i markiranu garderobu omladini može poslati pogrešna poruka. Međutim, jedan deo profesora kaže da je doterivanje neophodno i da daje prave rezultate. „Marketing samo služi da se studenti privuku, a nakon toga ih treba i zadržati“, kaže Antonia Čeng, profesor engleskog jezika u Modernom obrazovanju, jednom od glavnih profesorskih lanaca. Ona navodi da pokušava da učini učenje engleskog jezika zabavnim, koristeći interaktivne metode i insistirajući na diskusijama o savremenim temama. Čengova razmenjuje brojeve telefona sa svojim studentima, a veliki broj njenih kolega ima profil na Fejsbuku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari