„U Srbiji se godišnje registruje 2.200 novoobolelih od ginekoloških karcinoma od kojih je jedan od vodećih karcinom grlića materice“, izjavila je Vesna Bondžić, predsednica Udruženja Ženski Centar „Milica“.
To Udruženje je povodom obeležavanja 20. septembra Svetskog dana ginekoloških karcinoma ukazalo na značaj redovnih ginekoloških pregleda uprkos svim poteškoćama izazvanih pandemijskom situacijom.
Doktorka Marijana Milojević-Kovačević sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije i član stručnog veća Ženskog centra „ Milica“ navela je da u našoj zemlji godišnje ima više od 1.300 novoobolelih i približno 500 smrtnih ishoda samo od karcinomu grlića materice, te da je ova vrsta karcinoma drugi vodeći uzrok obolevanja i četvrti uzrok umiranja od raka. Prema njenim rečima, karcinom grlića materice povezan je sa humanim virusima papiloma (HPV).
„Žene postaju podložne razvoju karcinoma grlića materice nakon infekcije kancerogenim HPV tipom, ali su potrebni i drugi faktori okoline da bi se rak razvio. Potrebno je nekoliko godina da bi promene na grliću materice izazvane HPV infekcijom koja dugo traje, prerasle u rak. Redovni pregledi imaju za cilj da se promene na grliću materice pronađu rano, pre nego što nastane rak, onda kada mogu lako da se otklone“, istakla je Milojević-Kovačević.
Što se tiče karcinoma jajnika, ona kaže da postoji nekoliko faktora rizika koji mogu uticati na razvoj te bolesti. „Neki od njih su: godine starosti, broj trudnoća, lična istorija raka dojke, jajnika, debelog creva ili rektuma, dugoročna upotreba terapije zamene hormona i gojaznost. Jedan od faktora rizika je i genetska predispozicija gde se približno 15 odsto do 20 odsto karcinoma jajnika razvijaju pod uticajem mutiranih BRCA1 i BRCA2 gena“, obljasnila je doktorka sa Instituta za onkologiju.
Vesna Bondžić je podsetila da je izuzetno važno da žene brinu o svome zdravlju i obavljaju redovne ginekološke preglede, ali je takođe jako bitno da dijagnostika i lečenje budu uvek dostupne ženama kako bi se stopa smrtnosti od ovih bolesti smanjila.
„Rak je izlečiv ako se otkrije na vreme ali je takođe izuzetno važna i dostupnost inovativnih terapija i savremeni pristupi lečenja kako bi žene koje se leče od ovih karcinoma izašle kao pobednice. Pandemija Covid-19 bila je izazov sa kojim se zdravstveni sistem suočio ne samo u Srbiji već u celom svetu i moraju se pronaći načini da onkološki pacijenti redovno primaju terapije jer rak ne zna za pauzu, odmor,i bolje vreme. On napreduje svakoga dana i strašno je bitno uhvatiti ga na početku a u nekim slučajevima za koje se znaju uzročnici, kao kod karcinoma grlića materice prevenirati na vreme“, kazala je Bondžić.
Govoreći o položaju pacijenata sa ginekološkim karcinomima za vreme pandemije, Bondžić je istakla da je većina bila dodatno uplašenija pandemijskom situacijom jer nisu znali kakvi će biti ishodi lečenja ukoliko pandemija potraje. Zbog uvođenja posebnih mera odlazak na radioterapije je mnogima koji žive van mesta lečenja bio nemoguć.
„U ovako kriznim situacijama potrebno je da Udruženja budu na raspolaganju korisnicima. Protok tačnh informacija, povezanost sa onkološkim centrima gde se dobijaju terapije i psihološka pomoć i podrška izuzetno su bitne“, rekla je Bondžić i naglasila da to Udružen je tokom pandemije radilo sve vreme.
Zahvaljujući projektu sa Trag fondacijom „Solidarni odgovor na Covid 19“ kao i donacijama Kompanije Roche i TX Taxi novoobolelim korisnicama je pružena psihološka pomoć, koordiniran je rad sa kliničkim centrima i institutima i obezbeđen je besplatan i bezbedan prevoz pacijenata na svakodnevne zračne terapije u KC Kragujevac u periodu od 90 dana.
„Moramo napomenuti dobru saradnju sa Kliničkim centrima i Institutima i veliku podršku zdravstvenih profesionalaca“, naglasila je predsednica Udruženja Ženski Centar „Milica“.
Otvoreno predstavništvo u Beogradu
Ženski centar „Milica“ je novu deceniju svoga postojanja otpočeo otvaranjem predstavništva u Beogradu sa ciljem da zastupa potrebe onkoloških pacijentkinja sa rakom dojke i ginekološkim karcinomima na mestima gde se odlučuje o njihovim pravima, lečenju i prevenciji. Veliko pojačanje radu Udruženja čini Stručno veće sastavljeno od onkologa, hirurga fizijatra i drugih zdravstvenih profesionalaca iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, Instituta za onkologiju Vojvodine, KC Niš i KC Kragujevca uz čiju će podršku uticati na unapređenje kvaliteta života i zdravlja žena u Srbiji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.