Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković, koja je danas otvorila izložbu „Nakit kroz vreme – neprolazna lepota i majstorstvo“ u Narodnom muzeju Užice, poručila je da se „kulturna politika u Srbiji sve više decentralizuje“.
Izložba je priređena povodom 75 godina postojanja te regionalne kulturne ustanove koja je, nedavno, odlikovana Sretenjskim ordenom trećeg reda.
Izložbu čine eksponati od praistorije, preko antike, do 20.veka, koji potiču iz depoa te ustanove. Ministarka je za tu postavku rekla da „osim umetničke vrednosti, daje širu istorijsku i sociološku sliku u celom svetu, ali i tradicije i istorije našeg prostora“.
„Na izložbi su vidljive i mnoge druge osobenosti ne samo zlatiborskog kraja, već i čitavog našeg podneblja. Istorijske okolnosti, etnička raznovrsnost, zajednički život više naroda na jednom mestu, doprineli su da ovaj nakit u sebi čuva uticaje i odlike brojnih kultura“, rekla je Gojković i dodala da je Srbija „oduvek bila raskrsnica političkih, kulturnih i drugih puteva“.
Ona je istakla da se Narodnom muzeju Užice čuva 70.000 različitih muzejskih jedinica i da to potvrđuje da je ta ustanova „pravi hram kulture“.
Ministarstvo kulture je podržalo tu izložbi i, kako je rekla ministarka, nastaviće da podržava tu ustanovu od izuzetnog značaja za ceo Zlatiborski okrug i Srbiju. Direktorka Muzeja Slavica Stefanović je, u ime te ustanove, ministarki uručila zahvalnicu.
„Politika, koju sprovodi Vlada Srbije u segmentu kulture, svakim danom i sve više dobija obrise decentralizacije kulturne politike. Mi svi volimo Beograd. Beograd je naš glavni grad, ali naša dužnost je da učinimo da svi gradovi i opštine, i građani koji u njima žive, uživaju u jednako dobrim izložbama, predstavama, muzejima i legatima“, kazala je Gojković.
Ona je navela da je razgovarala sa gradonačelnicom dr Jelenom Raković Radivojević i direktorkom Narodnog muzeja o tome da Užice zaslužuije da se još više radi na infrastrukturi, projektima i da je potrebno da se izgradi novi kulturni centar za mlade i decu ili da se za tu namenu iskoristi prostor u postojećem Gradskom kulturnom centru.
„Delovi tog kulturnog centra trebalo bi da budu posvećeni mladima i deci. Razgovarali smo o obnovi bilblioteke, nastavku rekonstrukcije Narodnog muzeja, a podstakla sam rukovodstvo grada da počne da razmišlja da Užice učestvuje i na konkursu Prestonica kulture Srbije“, navela je ministrka i istakla da bi i taj konkurs trebalo dodatno da podstakne decentralizaciju kulture i kulturne politike.
Ministarka je posetila i Legat Mihaila Milovanovića, (1879 -1941), prvog akademski obrazovanog slikara u užičkom kraju, koga su 1941.godine, pod optužbom da je saradnik okupatora straljeli partizani, a koji je rehabilitovan 2007. godine.
Izazovi srpske kulture„Kultura u Srbiji je“, kazala je Gojković, „pred novim izazovom – kako zadržati postojeću publiku, koju smo pomalo izgubili u vreme epidemije virusa korona, ali najveći izazov, koji nije poseban za Srbiju, već i za ceo svet, jeste kako u 21. veku stvoriti novu publiku i kako mlade privući tradicionalnim ustanovama kulture“.
„Kako mladima objasniti da je modreno ići u muzeje, pozorište i čitati naše klasike“, dodala je ona.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.