Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković je danas izrazila zadovoljstvo što je Skupština prepoznata kao primer dobre parlamentarne prakse u svetu i što je Globalni parlamentarni izveštaj za 2017. godinu pozitivno ocenio kvalitet rada skupštine i poslanika.
Gojković je sa predsednicom Interparlamentarne unije Gabrijelom Kuevas Baron predstavila Globalni parlamentarni izveštaj 2017.
Gojković je ukazala da je u Globalnom izveštaju prepoznato da je skupština ostvarila visok nivo poverenja građana, otvorenosti i transparentnosti, a posebno je pohvaljena za uspostavljanje prakse javnih slušanja u kojem su redovno uključeni građani i stručna javnost, održavanje sednica odbora izvan sedišta i uključivanja javnosti u rad parlamentarnih tela.
Prepoznato je i da je izrađen internet portal za praćenje izvršenja javnog budžeta i trošenje javnih sredstava i osnivanje parlamentarne kancelarije za budžet.
Napomenula je da je udruživanje poslanika u šest neformalnih poslaničkih grupa – Žensku parlamentarnu mrežu, Ekonomski kokus, Zelenu grupu, Energetski forum, GOPAK i Fokus grupa za implementaciju Ciljeva održivog razvoja, bez obzira da li su u vlasti ili opoziciji, i njihova posvećenost u bavljenju dodatnim pitanjima od interese za građane, takođe prepoznato u ovom izveštaju.
Gojković je naglasila da će Narodna skupština i u narednom periodu ostati posvećena nastojanjima da što više približi svoj rad građanima Srbije, jer je ovo pre svega njihov Dom, a Skupština Srbije njihova institucija.
Dodala je da je sve to rezultiralo rastom poverenja građana u Narodnu skupštinu sa 24 odsto u 2015. na 29 odsto u 2017. godini.
Gabrijela Kuevas Baron rekla je da IPU veruje u jače parlamente i parlamentarce, jer se samo na taj način mogu ojačati demokratije i istakla da građani širom sveta očekuju od narodnih poslanika da rade posao u interesu građana, a jedan od tih poslova je i sprovođenje nadzorne funkcije parlamenta.
Zamenica stalnog predstavnika UNDP Srbija Stelina Nedera izrazila je zadovoljstvo što Narodna skupština i UNDP imaju dugu saradnju koja se samo unapređuje i navela da je to partnerstvo pokazalo rezultate, i kao primer izdvojila Portal za praćenje trošenja javnih sredstava.
Nedera je ukazala i da Parlament radi na identifikaciji Ciljeva održivog razvoja, odnosno primeni Agende 2030, kako bi njegova nadzorna uloga bila što efikasnija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.