Goldštajn: Rat u Hrvatskoj bio i građanski 1Foto: Wikipedia/Roberta F.

Rat u Hrvatskoj imao elemente i građanskog rata, izjavio je u intervjuu za Radio slobodnu Evropu Ivo Goldštajn, istoričar i redovni profesor zagrebačkog univerziteta.

„Primer je i nedavno gostovanje jednog hrvatskog branitelja iz Vukovara koji je Srbin po nacionalnosti, a koji se u Vukovaru borio u redovima Hrvatske vojske. Njegov brat je bio na drugoj strani. Ne postoji bolja definicija građanskog rata od toga da su dva brata bila u različitim vojskama“, novodi Goldštajn.

Upitan da prokomentariše vidno odbijanje Hrvatske da se suoči sa prošlošću Golštajn je rekao da je neprijatno iznenađen reakcijama posle objavljivanja pravosnažne presude liderima takozvane Herceg-Bosne. „Tako nešto se od članice NATO-a i Evropske unije (EU) ili od vrha vlasti nije moglo očekivati. Naravno, sve nas je frapiralo da je general Slobodan Praljak počinio samoubistvo“.

Goldštajn smatra da bez obzira na tragiku Praljkovig čina, osnovne činjenice ostaju i to je politička elita trebalo da prizna i suočiti se s tim.

„Svedoci smo da su hrvatski zvaničnici, premijer i predsednica republike, odbacili te optužbe, iako su zadnjih dana reterirali“. Goldštajn smatra da je ja razlog tome unison stav međunarodne zajednice i da apsolutno niko u svetu nije podržao stav Hrvatske već odlukle haškog suda.

Goldštajn je upitan za mišljenje o tome što se u Hrvatskoj istorija Drugog svetskog rata izobličuje i falsifikuje a utisak je i da, kako je formulisao novinar, ustašizacija društva poprima besramne razmere i da se nešto mora uraditi. Odakle početi?-bilo je pitanje.

„Teško je reći odakle početi, ali činjenica je da je ustašizacija uzela maha. Sve ono što se događalo u 90-tima u pogledu ustašizacije bilo je manje evidentno nego je danas.

Naime, Franjo Tuđman, bez obzira na to što je doprineo takvim trendovima, ipak je znao ko je u Drugom svetskom ratu u Hrvatskoj bio na pravoj, a tko na krivoj strani što je uneseno i u Ustav. Imali smo pozicioniranje partizanskog antifašističkog pokreta kao prave strane, a ustaša i četnika, dakle kolaboracionista, kao one krive strane“ izjavio je Goldštajn.

„Sada, ne samo što se događa da ustaše postaju prava strana, jer oni su Hrvati, pa su možda malo negdje zastranili po nekim tumačenjima, a po nekima nisu uopšte zastranili, pa im se kao Hrvatima i katolicima to mora uzeti u obzir“, izjavio je on.

„S druge strane, partizani su bili Jugosloveni, a kako se Jugoslovenima ne može ništa oprostiti, onda je ta njihova pozicija beznadežna. Ta ustašizacija koja je uzela maha ima jednim dijelom obeležje kulturne regresije koja se događa i u Evropi, to je jedna kulturna, istorijska, civilizacijska regresija koja je prisutna čak i u zemljama Europske unije“ izjavio je Goldštajn.

On smatra da se takve regresivne tendencije događaju i u drugim zemljama bivše Jugoslavije, prvenstveno u Srbiji i BiH. Taj revizionizam „ima širi kontekst, ne samo reviziju Drugog svetskog rata, već promovisanje koncepta društvene filozofije i reorganizacije društva po koncepcijama tradicionalizma, apsolutnog konzervativizma koji više ne funkcioniše u modernom svetu“.

„Sa takvom ideologijom i političkom filozofijom, te njenom politikom ostvarivanja gde se zabranjuje sve, Hrvatska i svi hrvatski državljani ne mogu da funkcionišu kao narod među narodima. Paradoksalno je što se ta kulturna i politička regresija događa i intenzivira u posljednje četiri i po godine, od kada je Hrvatska postala članica EU“ izjavio je, između ostalog, u intervjuu za Radio slobodnu Evropu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari