Razvijene demokratske zemlje u kojima postoji sloboda medija nemaju medijske strategije. Činjenica da danas postoje problemi u Srbiji da se donese Medijska strategija, govori i o tome da je velika promena neophodna, istakla je predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava Katarina Golubović.
Odgovarajući na pitanja građana na Fejsbuk stranici Danasa, Katarina Golubović je, između ostalog, govorila o stanju medija u Srbiji, kao i o nedavnom izveštaju Fridom hausa koji je Srbiju smestio u red „delimično slobodnih“ zemalja.
„Izveštaj Fridom hausa jasno je podvukao poruku koju uporno upućujemo i mi, a to je da nema podele vlasti u Srbiji“, naglasila je Golubović, dodajući da je ova organizacija dala nedvosmislen odgovor „ko je odgovoran za smanjenja stepena demokratije u Srbiji“, te da se Jukom sa ovom ocenom u potpunosti slaže.
Saradnja države i civilnog sektora, kako je rekla, postoji, ali samo dok se civilni sektor ne javlja kao otvoreni kritičar vlasti.
U tim situacijama, kako je navela, „ne samo da se predlozi civilnog sektora ne uvažavaju, nego dolazi do jake stigmatizacije i sve više otvorenih uvreda na račun rada ili lično aktivista“.
„Doživeli smo da budemo unapred diskreditovani od predstavnika vlasti, a naše poruke pokušavaju da relativizuju porukama novih vladinih nevladinih organizacija – GONGOa, koje odmah po osnivanju dobijaju neverovatno medijsko pokriće u svim režimskim medijima“, rekla je Golubović, istakavši da mnoge GONGO imaju i slične nazive kao kredibilne nevladine organizacije.
Ova praksa, kako je navela, kod građana stvara pogrešnu sliku o postojanju nesuglasica u civilnom sektoru, čiji je cilj da se organizacije koje već dugo otvoreno kritikuju rad vlasti precipiraju kao „dežurni kritičari“, povezani sa opozcijom i „stranim elementom“, te da se na ovaj način diskredituje njihov rad.
Govoreći o predlozima o izmenama Ustava, istakla je da je Radna grupa uspela da napravi takve predloge koje su u saglasnosti sa standardima Saveta Evrope, ali samo na prvi pogled, jer su predlozi najveći deo ostavljali budućim zakonima.
„Problem je u tome što se Srbija obavezala prema EU da će ti standardi biti znatno viši u odnosu na one koje postoje sada, a koji su i sada iznad tih minimalnih. Dakle, sa aktuelnim (Vladinim) predlogom ustavnih amandamana nazadujemo u stepenu nezavisnosti sudova i samostalnosti tužilaštva“, istakla je Golubović.
Stanje mogu, kako je dodala, samo delimično popraviti zakoni koji bi dodatno uredili pravosuđe.
„Mi ćemo se zalagati da ceo komplet – tekst budućeg predloga ustavnih amandmana koji je u isključivoj nadležnosti Narodne skupštine (!) i predloga zakona kojim se uređuje pravosuđe – bude ponovo pred Venecijanskom komisijom kako bi se sagledala ispunjenost standarda na realnim osnovama“, rekla je predsednica Jukoma.
https://www.facebook.com/www.danas.rs/photos/a.401114090073963/1065688426949856/?type=3&__xts__%5B0%5D=68.ARAXewB0pMyfTy-uw0k412WpnAWFlhG6HrL8jMrm0Yae57hUxFIS0ijVBu5xX3w6nmYghPtkODf7LIWwj2n-Z-wRs_TOCg2NmWpsB5jxlH_v4uUdOngd-LwalNJtAqstqhISu9Z1_nn2b74ZP6fBD8rfRNPGQIw85FOkN07cvovfaAfSEyB7cJooQa2DAF9qM8aOyXHLpc4GWITMnSfMdmNp1ms0JZIzS_7k_lvq7FrpkIt8EIjVMiBrXtS34Vj61dt5D3lB5KfqfstwBRuQ-an4LBtIl9oflhg_rU3SsNOaxkLp-4wxjTbYP31TMCXr9W9yIaZyOBdfPfG_HnxMsSIZ1w&__tn__=-R
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.