Da često i mala mjesta znaju iznjedriti velike ličnosti, potvrđeno je početkom ove godine u Francuskoj. Ovoga puta se radi o svojevrsnom fenomenu, mladoj književnici Jakuti Alikavazović, porijeklom iz Pljevalja, dobitnici najznačajnije francuske nagrade za književnost Gonkur – u konkurenciji za prvi roman „Corps volatils“, („Pokretna tijela“).

– Roman „Pokretna tijela“, od 304 strane, zahvaljujući kojemu je i dobila prestižnu i jako cijenjenu stipendiju Gonkur, savršena je satira jedne generacije što nastoji opstati u granicama konkretnog bivstovanja, na rubu provalije današnjeg, sve vise apstraktnog svijeta, riječi su jednog književnog kritičara.

Jakuta Alikavazović je rođena 1979. godine u Parizu, Petnaestom okrugu, od oca Kemala, kako sama kaže – crnogorskog porijekla i majke bosanske pjesnikinje iz Čajniča. Specijalizovala se za prevođenje, a završila je Ecole Normale. Radi na nekoliko kulturnih projekata iz raznih oblasti. Autorka je brojnih lingvističkih knjiga za srednjoškolce, ali i performansa „Pet minuta prije zore“, prikazanog na čuvenom festivalu teatra u Francuskoj u Avinjonu. Ljubav prema jezicima je jaka podloga autorkinog zanimanja za književnost. Često govori da je oduvijek bila zainteresovana za jezike, srpskohrvatski je učila od roditelja, francuski, čiju muzikalnost i rijetke termine obožava i engleski koji fascinira i kojem je posvetila čitavo svoje studiranje.

– Dopada mi se plastičnost engleskog jezika i svakodnevna otkrića koja ga čine dinamičnim, objašnjava Alikavazovićka. Kao jedino dijete, tvrdi da je imala veoma jak afinitet prema fikciji od perioda njenog usamljeničkog djetinjstva, učeći da čitanje vodi ka boljem pisanju. Autorkin roman „Holmes i ja“, posvećen djeci, takođe je bio neslućen i neočekivan uspjeh. Zbirka pripovijedaka „Priče protiv prirode“, kao i djelo „Odraz Meissner“, kritika je ocijenila najvećim ocjenama.

Jakuta Alikavazović je profesorica engleske književnosti na pariskom Univerzitetu „Nova Sorbona“ (Sorbonne Nouvelle). Mlada profesorica je napisala i zanimljivu panoramu o djelu jednog od najznačajnijih francuskih pisaca, jednostavno nazvanu Gustav Flober. Jedan od kritičara u Figarou zaključuje da ova djevojka „zaslužuje tretman nacionalnog fenomena savremene francuske književnosti“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari