Fotograf Goran Tomašević, član foto tima agencije Rojters, dobitnik je Pulicerove nagrade za 2019. godinu.
Ova, najprestižnija novinarska nagrada se dodeljuje već 101 godinu za najbolje u medijima u 14 kategorija za izveštavanje, fotografiju, kritike i komentare, a prvi put među nagrađenima je i jedan foto-reporter iz Srbije.
Nagradu je dobio za potresnu fotografiju na kojoj petao prolazi pored osamnaestogodišnjeg dečaka koji je poginuo u obračunu bandi u Hondurasu. Tomašević je nagrađen za „živopisnu i zapanjujuću vizuelnu priču o važnosti, očaju i tuzi migranata dok su putovali u SAD iz Centralne i Južne Amerike“. Za Pulicerovu nagradu je bio nominovan i 2014. godine za fotografije iz Sirije.
Nagrađena fotografija je nastala u okviru foto-projekta kojim je praćen talas migranata iz srednje i južne Amerike u Sjedinjene Države. Ova serija fotografija nastala je u avgustu 2018. u San Pedro Suli, gradu sa najvećim brojem ubistava na svetu. Tomašević je dva puta boravio u Hondurasu, kako bi kroz objektiv prikazao tamošnje društvo u kojem droga vodi glavnu reč, a fotografisao je i kriminalne bande koje kontrolišu veći deo Latinske Amerike.
U junu prošle godine prvi put je otišao u Meksiko i Honduras, gde je ubeđivao kriminalce da pristanu na fotografisanje, što nije bilo nimalo lako. Međutim, nije bio zadovoljan radom, pa se u avgustu vratio. Nagrađena fotografija je napravljena tokom njegovog drugog boravka u Hondurasu, posle obračuna dveju rivalskih bandi koje ratuju zbog teritorije za prodaju kokaina.
Goran Tomašević je rođen 1969. godine u Beogradu. Karijeru foto-reportera započeo je u dnevnom listu Politika 1991. Pet godina kasnije, izveštavajući o političkim događajima u bivšoj Jugoslaviji, počeo je saradnju sa britanskom agencijom Rojters. Više od 20 godina fotoaparatom beleži sukobe širom sveta – sa prostora bivše Jugoslavije, Iraka, Avganistana, Libije, Sirije, Egipta, Južnog Sudana, Konga, Mozambika, Burundija, Nigerije i drugih kriznih područja.
Od 1997. godine pokrivao je događaje na Kosovu i Metohiji i tokom NATO bombardovanja bio jedan od retkih foto-reportera koji su ostali u toj pokrajini. Među istorijskim događajima o kojima je svedočio svojim objektivom su i revolucije u Egiptu i Libiji, izbori i referendum o nezavisnosti Južnog Sudana, predsednički izbori u Demokratskoj Republici Kongo i u Pakistanu, zemljotres u Kašmiru, Olimpijske igre u Sidneju 2000. godine i Svetsko prvenstvo u fudbalu 2006. godine u Nemačkoj. Za najboljeg fotografa agencije Rojters proglašen je četiri puta. List Gardijan 2013. godine proglasio ga je za najboljeg novinskog fotografa na svetu. Trenutno živi u Istanbulu i šef je fotografa agencije Rojters.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.