Poslanici i predstavnici hrvatske vlade tokom 2006. godine ozbiljno su kršili ljudska prava polnih i rodnih manjina, navodi se u juče objavljenom izveštaju grupa za prava tih manjina u Hrvatskoj. Izveštaj o stanju ljudskih prava polnih i rodnih manjina predstavili su članovi pravnog tima lezbijske grupe „Kontra“ i udruženja homoseksualaca „Iskorak – Centar za prava seksualnih i rodnih manjina“.
Poslanici i predstavnici hrvatske vlade tokom 2006. godine ozbiljno su kršili ljudska prava polnih i rodnih manjina, navodi se u juče objavljenom izveštaju grupa za prava tih manjina u Hrvatskoj. Izveštaj o stanju ljudskih prava polnih i rodnih manjina predstavili su članovi pravnog tima lezbijske grupe „Kontra“ i udruženja homoseksualaca „Iskorak – Centar za prava seksualnih i rodnih manjina“. U izveštaju te dve grupe navodi se da su predstavnici hrvatske vlade i poslanici tokom obraćanja kolegama i javnosti u više navrata koristili govor mržnje prema seksualnim i rodnim manjinama.
Takav govor mržnje mogao se čuti čak i na sednicama Odbora za ravnopravnost polova, kao i za vreme parlamentarne rasprave o Predlogu zakona o registrovanom partnerstvu, rekla je direktorka „Kontre“ Sanja Juras. Ona je novinare podsetila na izjavu zastupnika vladajuće Hrvatske demokratske zajednice Nike Rebića, koji je u parlamentarnoj raspravi rekao da je „glavna poruka Biblije na tu temu Sodoma i Gomora, i AIDS je jedan od znakova toga što se događa u istopolnim zajednicama“.
„Tu su izjavu, kao i brojne druge, popratili mediji, pa je imala efekt stigmatizacije polnih i rodnih manjina, ali i osoba koje žive s HIV-om“, istakla je ona.
Predstavnici „Iskoraka“ i „Kontre“ kritikovali su i nastup dečjeg ombudsmana Mile Jelavić, koja je u dnevnim novinama, neposredno po preuzimanja funkcije izjavila da se ne slaže s mogućnošću da istopolna zajednica usvoji dete. Koordinator udruženja „Iskorak“ Kristijan Grđan ukazao je da je i u tom slučaju govor mržnje bio usmeren prema istopolnim zajednicama, ali i deci koja u njima odrastaju. Ako jedan od partnera istopolne zajednice ima dete, a drugom se partneru odriče pravo da ga usvoji, dete je oštećeno za prava koja imaju druga deca u vanbračnim zajednicama, kao što su nasleđivanje imovine, socijalno osiguranje, pravo na izdržavanje i slično, upozorila je Jurasova.
U Izveštaju pravnog tima dve grupe navodi se da su pozitivni pomaci za lezbijsku, gej, biseksualnu i transrodnu zajednicu, ipak, vidljivi kroz stalnu aktivnu ulogu kancelarije ombudsmana za ravnopravnost polova, kao i kroz uvođenje definicije „zločina iz mržnje“ u Kazneni zakon. Pozitivan trend je vidljiv i u povećanju prijava nasilja i diskriminacije nad pripadnicima polnih i rodnih manjina koji sve češće i sve hrabrije prijavljuju slučajeve kršenja svojih prava, ocenjeno je u tom dokumentu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.