U Trgovinskom sudu u Pančevu počelo je suđenje između šabačke opštine i Koncerna Hemofarm oko dijagnostičkog centra. Prilikom kupovine najbolje šabačke firme Zorka Farme, vršački koncern se obavezao i na opremanje dijagnostičkog centra u vrednosti od dva miliona evra. Međutim, ni posle pet godina od kupovione šabačke farbrike lekova, ova ugovorna obaveza nije ispunjena.
U Trgovinskom sudu u Pančevu počelo je suđenje između šabačke opštine i Koncerna Hemofarm oko dijagnostičkog centra. Prilikom kupovine najbolje šabačke firme Zorka Farme, vršački koncern se obavezao i na opremanje dijagnostičkog centra u vrednosti od dva miliona evra. Međutim, ni posle pet godina od kupovione šabačke farbrike lekova, ova ugovorna obaveza nije ispunjena. Šabačka opština obezbedila je zgradu bivšeg Zorkinog dispanzera, ali su iz NIP dobijena sredstva za projekat Bolnica pod jednim krovom, pa su i započeti pregovori da se sredstva za nabavku dijagnostičke opreme preusmere u ovaj projekat jer slična oprema postoji u okolnim medicinskim centrima.
Neisplaćena dobit
Oko 400 radnika Zorka Farme podnelo je tužbe 2006. godine zbog neisplaćene dobiti. Milorad Popović, predsednik Granskog sindikata hemije, nemetala i farmacije, tvrdi da se prilikom kupovine Zorka Farme vršački koncern obavezao da će radnici učestvovati u delu zarade iz dobiti, ali da do sada radnicima nije isplaćen ni dinar. Krajem marta prošle godine Opštinski sud u Šapcu doneo je presudu u korist Hemofarma, a radnici su obavezani da plate od po 40 do 50 hiljada dinara za sudske troškove, u zavisnosti od visine potraživanja. U sindikatu kažu da je to deo organizovanog pritiska na radnike. Većina od njih je odustala od daljeg gonjenja, a tužbe predstavnika dva sindikata su došle do Vrhovnog suda. Ukoliko ovaj spor izgube, najavljuje se obraćanje Sudu za ljudska prava u Strazburu.
– Obaveze Hemofarma prema radnicima koji bi trebalo da učestvuju u delu zarade iz dobiti srazmerno učešću zarada u troškovima poslovanja, trebale bi da budu prenete u pojedinačni kolektivni ugovor Zorka Farme. Skupština akcionara nikada nije donela odluku o isplati tog prava. Sud je doneo odgovarajuću presudu, uostalom šta bi se desilo sa fabrikom da se deo obrtnih sredstava prelije u zarade, koje su i inače visoke – kaže Dragomir Ćurčić, potpredsednik koncerna Hemofarm.
– Hemofarm je ponudio da se opštini ustupi u vlasništvo nekretnina Zorka Farme, stara zgrada nekadašnje fabrike nameštaja, i da se deo isplati u novcu. Međutim, postojali su problemi oko utvrđivanja vlasništva nad ovom nekretninom, tako da to opština nije mogla da prihvati – kaže Ljiljana Patković, opštinski pravobranilac. Dogovor nije postrignut, pa je šabačka opština tužila Hemofarm. Pred Trgovinskim sudom u Pančevu početkom marta održaće se drugo ročište.
– Hemofarm je u drugoj polovini 2004. godine uplatio dva miliona evra na račun Zorka Farme za nabavku opreme za dijagnostički centar, a ona je odmah sredstva usmerila ino dobavljaču. Vrednost dijagnostičke opreme iznosila je 1,8 miliona evra, dok je 200.000 evra ostalo na računu za troškove ugradnje. Međutim, u međuvremenu opština Šabac i Medicinski centar su uputili dopis u kojem su zatražili da se ne pristupi realizaciji dijagnostičkog centra, uz obrazloženje da za to nema ekonomske opravdanosti. Ovaj stav podržalo je i Ministarstvbo zdravlja jer u okolini postoji više sličnih centara. Agencija za privatizaciju konstatovala je da je ova obaveza postala neizvršiva i obe strane uputila na dogovor. Mi smo bili spremni da tri godine finansiramo Šabački letnji festival i da ponudimo određenu lokaciju u gradu, ali do dogovora nije doišlo – kaže Dragomir Ćurčić, potpredsednik koncerna Hemofarm.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.