Kada smo preuzeli lokalnu vlast 2000. godine budžet je iznosio svega 118 miliona dinara, a prvi posao bio je ispunjenje obaveze prema građanima. Tada smo morali da se zadužimo kod banaka za završetak telefonizacije ali je to bio uslov da nam građani veruju. Dovoljno je samo uporediti šta je to do sada izgrađeno, a to građani najbolje vide.

Kada smo preuzeli lokalnu vlast 2000. godine budžet je iznosio svega 118 miliona dinara, a prvi posao bio je ispunjenje obaveze prema građanima. Tada smo morali da se zadužimo kod banaka za završetak telefonizacije ali je to bio uslov da nam građani veruju. Dovoljno je samo uporediti šta je to do sada izgrađeno, a to građani najbolje vide. Šabac je sada grad po svim standardima koji važe u Evropi – kaže gradonačelnik Šapca Miloš Milošević (DS), doskorašnji predsednik Opštine.
– Uradili smo gasifikaciju celokupnog gradskog područja, vodovodnu i kanalizacionu mrežu proširili smo i na prigradska naselja. Nismo zapostavili ni sela, a pogotovo je to bilo intenzivno u prethodnom četvorogodišnjem periodu. Asfaltirano je čak 140 kilometara lokalnih i malskih puteva, što je više nego za prethodnih 40 godina. Rekonstruisali smo 100 kilometara niskonaponske mreže, uredili seoske škole, dakle po svemu se pokazalo da svim građanima moramo pružiti kvalitetne životne uslove. Naredni četvorogodišnji period biće upamćen po još većim investicijama, a poređenja radi ovogodišnji budžet iznosi 2,3 milijarde dinara, što dovoljno govori o dinamičnom razvoju Šapca. Prioritet ima zapošljavanje i svako novo radno mesto je pravi pokazatelj razvoja. Nezaposlenost je najveći problem ne samo Šapca već i Srbije, a mi smo stvorili preduslove za ubrzano rešavanje vitalnih interesa građana. Odgovorno tvrdim da je Šabac najbogatiji grad u Srbiji kada se radi o zemljištu za industrijsku zonu sa svim šansama koja ona pruža. Raspolažemo sa 600 hektara zemljišta sa svom potrebnom infrastrukturom. Izgradili smo zajedno sa Mitrovicom i uz pomoć NIP novi regionalni put kao prvi korak povezivanja sa širim područjem, odnosno sa autoputem Beograd- Zagreb. Strane investitore upravo najviše zanimaju dobre saobraćajne veze a mi očekujemo da do 2012. završimo autoput Ruma-Šabac. Uz to, imamo i veoma dobru železničku vezu a velika šansa je rečni saobraćaj koji je dugo godina bio zapostavljen. Sve to doprinelo je da severozapadna industrijska zona bude najatraktivnija zona u Srbiji i sa statusom od nacionalnog interesa. S druge strana lokalna vlast radi po visokim evropskim standardima, prva je u Srbiji uvela međunarodni standard ISO 9001, što govori da ono što se radi kod nas radi se i u svim evropskim gradovima.

„Opštinske“ nelogičnosti

Šabac je grad sa dugom tradicijom, ali u prethodnom periodu imao je status opštine. Koje su sve prednosti i šta se menja nakon dobijanja statusa Grada?

– Jedna od ingerencija koja i te kako interesuje građane jeste bezbednost. Bezbednost u školi, na ulici, i mi ćemo uvesti nadležne službe koje će se time baviti. Imaćemo komunalnu i tržišnu inspekciju, a značajno je što postoji mogućnost formiranja više opština o čemu će i građani moći da se izjasne. Bitno nam je da neke republičke institucije koje su sada u Valjevu premestimo u Šabac jer nije logično da školska uprava, Privredna komora, Trgovinski sud, Zavod za zaštitu spomenika, budu tamo kad imamo i više škola, privrednih subjekata, spomenika, ukupno gledajući veći potencijal…

Šta je konkretno urađeno kada je reč o otvaranju novih radnih mesta?
– Za razliku od ostalih sredina mi smo uspeli da povećamo broj zaposlenih, tako da je 2000. bilo 27.000 zaposlenih, sa svim onim preduzećima koja praktično nisu ni radila, da bi došli do broja od 29.000 zaposlenih. Sve to rezultiralo je i povećanjem prihoda u budžetu. Tako smo subvencionirali kamate na kredite koji su privrednici podigli za povećanje proizvodnje, da bi uz zapošljavanje 112 radnika u prošloj, ove godine to bilo čak 250 radnih mesta. Započela je izgradnja Tržnog centra „Merkator“ gde će se do kraja godine zaposliti 250 radnika, otvoren je „Mercedesov“ servis gde će posao dobiti 150 radnika, „Sajam-Fair“ u koji investiraju Slovenci zaposliće 50 radnika, BMR sto novih, a sve to pokazuje da je Šabac veoma privlačan za investiranje. Takođe ulažemo i u socijalne ustanove, a „Kuća dobre volje“, ustanova za smeštaj dece ometene u razvoju, zaposliće 70 stručnih radnika. Preduzeli smo prve korake da zbrinemo žene starije od 40 godina i muškarce starije od 50 godina za muškarce. Gradski budžet snosiće troškove poreza i doprinosa prilikom njihovog zapošljavanja, a za mlade smo omogućili obavljanje pripravničkog staža. Preduslov razvoja upravo su ljudi, a ogromna prednost je što se u Šabac za proteklih pet godina doselilo više od 3.000 ljudi koji ovde vide šansu za posao i život. Naš cilj je da do 2012. za upola smanjimo broj nezaposlenih koji sada iznosi oko 14.500 lica, što bi zaista bio veliki uspeh.
Izlazak na Savu san je svih Šapčana. Šta se sve preduzima da grad i konačno izađe na obalu reke?
-U naredna dva-tri meseca od Vojske Srbije dobićemo sve potrebne papire za deset hektara gde se prostirala bivša kasarna. U martu ove godine usvojili smo strateški dokument za širenje grada na Savu, tako da će tamo biti izgrađeno atraktivno naselje, sa svim potrebnim sadržajima, a kod plaže Stari grad izgradićemo zatvoreni i otvoreni bazen koji veoma nedostaju gradu. Takođe, predviđena je i marina na prostoru bivše Agencije, a veoma važno je da izgradimo i međunarodnu luku, za koju postoje svi preduslovi jer je Sava izuzetna šansa za privrednu saradnju sa drugim zemljama. S druge strane, do kraja godine završiće se i Carina, u koju Ministarstvo finansija ulaže dva miliona evra, koja će biti nadležna za regiju, i koja treba da pospeši privredne tokove.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari