Novosadski arhitekta Miroslav Krstonošić već godinu dana protestuje, jer su u okviru spomeničkog kompleksa Sremski front kod Šida podignute pravoslavna crkva i kafana, koje su, prema njegovim rečima, izgrađene bez građevinskih dozvola i bez njegove saglasnosti kao autora spomenika.
Miroslav Krstonošić kaže za Danas da već više od godinu dana o ovom problemu piše državnim i lokalnim vlastima – Skupštini Srbije, Vladi Vojvodine, Zavodu za zaštitu spomenika kulture, gradu Šidu, mesnoj zajednici Adaševci. O nelegalnim građevinskim poduhvatima, kako tvrdi, Krstonošić je obavestio i mnoge političare, poput Ištvana Pastora, Vesne Pešić i Ivice Dačića. Međutim, osim Vesne Pešić, koja je objasnila da nema nikakvog uticaja na rešavanje čitavog slučaja, niko drugi nije odgovorio.
– Odgovorno tvrdim, a za to imam i sve potrebne dokumente, da su crkva i kafana izgrađene bez građevinskih dozvola. Takođe, crkva je sagrađena na aleji velikana na Sremskom frontu. Kada uđete unutar spomeničkog kompleksa, prvo što vidite su crkva i kafana, pa tek onda sve ostalo, što je nedopustivo, naglašava Krstonošić.
Prema njegovim rečima, izgradnjom prvo kafane, a zatim crkve, u dva poteza srušena je čitava vizija spomeničkog kompleksa.
– Dograđeni duhovni objekat, pravoslavna kapela, osim što je podignuta bez bilo kakve dozvole i ne na crkvenom zemljištu, stilom i oblikom nikako ne spada u čitav kompleks, ukazuje Krstonošić.
Naš sagovornik ističe da mu je za projektovanje spomenika Sremski front, žiri, čiji je predsednik bio čuveni arhitekta Bogdan Bogdanović, koji je osmislio spomenik u Jasenovcu, dodelio prvu nagradu.
S druge strane, Miroslav Janjić, direktor Turističke organizacije Šid, odbacuje optužbe i ističe da će grad Šid razmotriti podnošenje krivične prijave protiv novosadskog arhitekte.
– Kafana koju Miroslav Krstonošić spominje nalazi se na tom mestu već 23 godine, a crkva je sagrađena 2004. godine i ima sve potrebne građevinske dozvole. To možemo i dokumentovano da potvrdimo, naglašava Janjić. Za zabunu koja je nastala i nedovoljno očuvanje spomeničkog kompleksa Janjić krivi prethodnu vlast. Prema njegovim rečima, odlukom Skupštine opštine Šid upravljanje spomeničkim kompleksom Sremski front prepušteno je mesnoj zajednici Adaševci, koja će učiniti sve da se to istorijsko zdanje promoviše u okviru turističke ponude kako Srema tako i cele Srbije.
Spomenički kompleks Sremski front podignut je 1988. u znak sećanja na poginule borce NOV pri proboju Sremskog fronta, krajem 1944. i početkom 1945. godine.
U Zavodu za zaštitu spomenika bez komentara
Direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture Vera Pavlović Lončarski juče je ostala nedostupna za komentar i objašnjenje da li su crkva i kafana na spomeničkom kompleksu sagrađeni sa svim potrebnim građevinskim dozvolama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.