Grade kvadrat od 3.000 evra, a ginu za 500 evra 1Foto: FoNet/ Dragan Antonić (Arhiva/Ilustracija)

Tokom poslednjih godinu i po dana na gradilištu u blizini bivše Američke ambasade, gde treba da bude izgrađen kompleks Kneza Miloša Residence, promovisan kao „epicentar luksuznog života“, poginula su dvojica radnika.

U avgustu 2018. nastradao je radnik na koga se obrušio zid nekadašnje ambasade da bi prošle subote 61-godišnji muškarac pao iz spoljnog lifta sa visine sedmog sprata.

Nakon poslednje nesreće, Zaštitnik građana Zoran Pašalić pokrenuo je postupak kontrole Inspekcije rada Ministarstva za rad, tražeći između ostalog da se dostave informacije o svim činjenicama koje se odnose na taj slučaj, kao i informacija o tome koje mere su preduzete povodom pogibije radnika.

Dobrica Veselinović, iz organizacije Ne davimo Beograd, koja je organizovala i proteste zbog serije smrti na gradilištima, kaže za Danas da poslednja nesreća pokazuje kako radnici ginu „radeći za platu od 500 evra na objektima gde će cena kvadrata stana biti 3.000 evra“.

– Ovde se radi o jednom trendu nebrige za radne uslove i radna prava. Do sada nismo videli nikakve sistemske mere da se tome stane na put. A nismo videli ni odgovornost što poslodavaca što ljudi iz Ministarstva rada povodom ovakvih nesreća – kaže Veselinović.

Da odgovornost leži na Ministarstvu rada, odnosno inspekciji, smatra i predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Srbije (ASNS) Ranka Savić.

– Sigurno da kod ovakvih slučajeva ima i ljudskog faktora. Ali ako je gradilište dobro obezbeđeno, onda je taj ljudski faktor sveden na minimum. Najveću odgovornost snosi organizator radova, koji očigledno nije uradio sve u smislu zaštite, ali snosi i inspekcija, koje nije preduzela ni adekvatne mere da gradilište bude bezbednije – istuče Savić, podsećajući da se nesreća desila u nedelju, dan za koji se sindikati bore godinama unazad da bude neradan.

Sagovornica Danasa ističe da opravdanje da nema dovoljno inspektora koji bi kontrolisali sva gradilišta ne stoji, ali i da su srpske vlasti posebno popustljive prema stranim investitorima

– U ovoj zemlji se pare nalaze za 1001 stvar pa mogu da se nađu i za zapošljavanje inspektora. Na kraju krajeva zašto daju dozvole za toliki broj gradilišta ako ne mogu da obezbede adekvatnu kontrolu. Pri tome naša vlast je posebno snishodljiva prema stranim investitorima. Čim je stranac u pitanju i inspekcija ima poseban tretman prema njima jer dobija takve direktive iz vrha vlasti – ističe Savić, podsećajući tako da objekat u Kneza Miloša grade izraelski investitori.

Pre nesreće u subotu na pomenutom gradilištu u avgustu 2018. poginuo je 58-godišnji T. N. za koga se ispostavilo da je bio zaposlen na crno kod podizvođača radova firme Anker Bau, koja je inače registrovana za obavljanje poslova čišćenje zgrada i opreme. Zbog ove nesreće podneto je pet krivičnih i jedna prekršajna prijava. U septembru 2018, nedelju dana nakon nesreće Ministarstvo rada je saopštilo da je izvođaču radova „Energogroup“ data usmenu zabranu rada u širokom mašinskom iskopu dok se taj deo adekvatno ne obezbedi.

Dnevni list Danas juče je uputio pitanja Ministarstvu rada kako je inspekcija postupala nakon pogibije radnika 2018, i šta je urađeno posle poslednje nesreće, međutim do zaključenja izdanja nismo dobili odgovore.

Nema izveštaja o povredama na radu za 2019.

Prošle godine poginulo je 19 radnika na gradilištima u Srbiji, dok je tokom 2018. godine 15 osoba stradalo u građevinskoj industriji. Potpuni izveštaj o povredama na radu za 2019. još nije objavljen, a poslednji dostupni podaci iz 2018. pokazuju alarmantan trend. Tada su poginulo 53 osobe, što je najveći broj još od 2006. Najveći broj stradalih radio je u građevinarstvu i prerađivačkoj industriji. Zbog ove crne statistike reagovao je i Zaštitnik građana Zoran Pašalić pokrenuvši kontrolu nakon serije smrti radnika. Govoreći za Insajder, Pašalić je kazao da na osnovu prvih zaključaka ne može da imenuje nijednu pojedinačnu instituciju kao odgovornu već da su krivi svi.

Ministarstvo krije informacije

Portal radnik.rs, koji je u više navrata pisao o pogibiji radnika na gradilištu kompleksa Kneza Miloša Residence, pokušavao je bezuspešno od Ministarstva rada da dobije informacije o smrti radnika 2018. Kako objašnjava urednik Radnika Miloš Vučković Ministarstvo je odbilo njihov zahtev da dostavi zapisnik inspekcije rada povodom pogibije radnika s obrazloženjem da bi se na taj način „ugrozilo ili omelo vođenje sudskog postupka“. „Mi smo se žalili Povereniku za informacije od javnog značaja koji je osmog januara doneo rešenje kojim daje rok Ministarstvu od pet dana da dostavi tražene informacije, što Ministarstvo još uvek nije učinilo“, objašnjava Vučković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari