Zatvaranje granice sa Mađarskom i nemogućnost readmisije sa Makedonijom povećaće broj izbeglica koji će tražiti azil u Srbiji. To će usloviti potrebu za izgradnjom kampova za azilante širom Srbije, saznaje Danas u diplomatskim krugovima. Kako nam je objašnjeno, UNHCR će Makedoniju uskoro proglasiti nebezbednom državom, stoga neće moći da se sa njom sprovodi sporazum o readmisiji.


Takođe, prema tvrdnjama naših izvora, Srbija će ipak morati da izgradi veće centre za prihvat izbeglica, s obzirom na trend rasta i starosnu strukturu njihovog priliva, kao i činjenicu da slede jesenji i zimski meseci u kojima će ti ljudi morati da se smeste na zatvorenom i iole prihvatljivom mestu za boravak.

Naši sagovornici ističu da to ne bi trebalo da iznenađuje predstavnike Vlade Srbije, odnosno javno mnjenje, s obzirom na to da je reč o logičnoj posledici aktuelnog stanja.

„Brojevi kažu da je svakog dana broj izbeglica koji ulaze u Srbiju sve veći, a pregled aktuelnog stanja govori i da među njima ima sve više dece i žena. Jasno je da Srbija trenutno nema kapaciteta da smesti sve te ljude u prihvatilišta. To sada nije toliko alarmantno jer je toplo, ali sledi hladniji period i ukoliko se tu situacija ne predupredi, preti svojevrsna humanitarna katastrofa“, napominju sagovornici Danasa.

Oni napominju da će razlog za otvaranje kampova za azilante biti, pre svega, zatvaranje granice sa Mađarskom.

„Takođe, razlog za izgradnju centara biće i nemogućnost za readmisiju Makedoniji, s obzirom na to da se očekuje da UNHCR tu državu proglasi nebezbednom“, ističu Danasovi diplomatski izvori.

Prema njihovim rečima, posledica navedenih okolnosti, poput zatvaranja granice sa Mađarskom i nemogućnost readmisije Makedoniji, biće povećanje broja izbeglica koji će tražiti azil u Srbiji.

„Dakle, dugoročnije će morati da se razmišlja o zatvorenim centrima, ako se broj azilanata poveća. Migranti će pre ili kasnije biti prinuđeni da duže ostaju u Srbiji“, zaključuju naši diplomatski izvori.

EU: Najgora kriza od Drugog svetskog rata

– Evropski komesar za migracije Dimitris Avramopulos izjavio je danas da se svet suočava sa „najgorom izbegličkom krizom“ od Drugog svetskog rata kao i da Evropa mora da učestvuje u njenom rešavanju na civilizovan način. „Ono što moramo da uradimo, i što Evropska komisija čini, jeste da organizujemo naš sistem za suočavanje sa tim problemom na pristojan, civilizovan i evropski način'', saopštio je Avramopulos na konferenciji za štampu, prenose agencije.

 

Joksimović: Srbija odlučuje koliko može da pomogne

Jadranka Joksimović, ministarka za evrointegracije, demantovala je za RTS da je stigao zahtev da se u Srbiji formira centar za migrante koji bi, kako se spekulisalo, prihvatio 400.000 migranata. Našem listu ministarka je prethodno izjavila da je iz EU naknadno traženo od Srbije da u okviru akcionog plana za poglavlje 24 napravi operativni plan za migrante. „Srbija odlučuje koliko i na koji način može da pomogne u rešavanju tog problema“, kazala je Joksimovićeva za RTS. Ona je navela da po tom pitanju EU nije upućivala zahteve, niti uslovljavala. Dodala je da se problem sa migrantima treba rešavati na drugačiji način i da će se ulagati na pojačanju nadzora granica.

Tuča u vozu

Migranti sa Bliskog istoka sukobili su se u petak na železničkoj stanici u Ðevđeliji tokom ukrcavanje u voz na liniji Ðevđelija – Tabanovce, koji ide od Makedonije do srpske granice, preneli su beogradski elektronski mediji. Nakon kašnjenja voza koji je trebalo da krene još u 10 časova bujica migranata, više od hiljadu njih, borila se za mesto u vozu i tom prilikom je lakše povređeno nekoliko ljudi. Vožnja od Ðevđelije na grčko-makedonskoj granici do Tabanovaca košta 10 evra po osobi.

 

Stefanović: Bez incidenata

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je da je od 1. januara ove godine kroz Srbiju prošlo 90.000 migranata, kao i da je policija u potpunosti u mogućnosti da kontroliše bezbednost i sigurnost naše teritorije. Stefanović je na konferenciji za novinare u petak rekao da dnevno u Srbiju uđe do 2.000 ljudi, a najveći broj njih odmah napušta našu zemlju. „Što se tiče onih koji su na teritoriji Srbije, prema njima se dobro postupa i svi su zadovoljni ponašanjem Srbije. Nismo imali nijedan incident između domaće populacije i migranata“, rekao je Stefanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari