Građani Evropske unije ambiciozniji su od svojih političkih lidera povodom pitanja šta bi Evropa trebalo da radi u budućnosti, navodi se najnovijem izveštaju koji sumira seriju javnih debata. Debate s građanima EU sprovedene su širom zemalja bloka nakon što su Francuzi i Holanđani, na iznenađenje mnogih, odbacili nacrt ustava Unije.
Građani Evropske unije ambiciozniji su od svojih političkih lidera povodom pitanja šta bi Evropa trebalo da radi u budućnosti, navodi se najnovijem izveštaju koji sumira seriju javnih debata. Debate s građanima EU sprovedene su širom zemalja bloka nakon što su Francuzi i Holanđani, na iznenađenje mnogih, odbacili nacrt ustava Unije. Ovaj događaj posmatran je kao jasan signal jaza između građana EU i njihovih institucija.
Izveštaj upućuje na glavne zaključke nacionalnih debata i pokazuje da građani u većini zemalja favorizuju akcije u sferi socijalne politike u kojoj Evropa ne drži ključ u rukama i koja generalno nije predviđena kao oblast za ključne inicijative u budućnosti. „Verujemo da bi poboljšanje socijalnih i ekonomskih uslova porodica trebalo da bude politički cilj Evrope, jer većina ljudi smatra da je evropskim porodicama neophodna bolja zaštita i podrška. Uočljiv je i problem niskog stepena nataliteta“ navodi se u dokumentu.
Mnogi paneli predlažu specifične mere kako na nacionalnom tako i na evropskom nivou u cilju poboljšanja prava na dečiju negu i fleksibilnosti radnog vremena za roditelje. Većina građana očekuje od EU da „postavi standarde koji će osigurati pristupačnu i visokokvalitetnu zdravstvenu zaštitu“. Upitani kako postići ovaj cilj, Irci i Grci su predložili otvorenu konkurenciju zdravstvenih službi, Holanđani, Italijani i Kiprani izrazili su potrebu pristupa pacijentima preko granica, dok Danci i Portugalci preferiraju zajedničke zdravstvene službe širom Evrope. Takođe postoji široko slaganje da sistem obrazovanja treba da bude besplatan i dostupan svima.
Povodom zajedničke evropske inostrane politike, građani žele da EU preduzme aktivnu ulogu u zaštiti i promovisanju mira, demokratije, ljudskih prava i pravde u svetu i da bi blok trebalo da koristi i bezbednosne snage i diplomatiju za obezbeđivanje jakog modela stabilnosti širom sveta. Francuzi dodaju da bi EU „mogla da bude snaga sposobna za obezbeđivanje protivteže trendu unipolarnog sveta kojim dominira SAD“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.