Skupština Srbije usvojila je u junu izmene Zakona o lokalnoj samoupravi i državnoj upravi. Najvažnija novina ovih izmena je da će pet odsto ukupnog broja građana sa biračkim pravom biti dovoljno da se pokrene građanska inicijativa.
Građani su ovim konačno dobili institucionalnu podršku da se bore za svoja prava.
A kako je zapravo ta borba do sada izgledala i koliko je bila uspešna? Kako i koliko često građani komuniciraju sa onima koji u ime njih donose odluke i koji bi trebalo da brane javni interes, a samim tim i interese građana?
Ako je sudeći po dosadašnjoj praksi dobri primeri su više izuzetak nego pravilo.
Verovatno kao najbolja ilustracija svega šta se dešava može da posluži projekat od nacionalnog značaja “Beograd na vodi” gde je sve podređeno interesu investitora bez ikakvog obaziranja na interese samih građana.
Krajnji rezultat je potpuno izmeštanje autobuske i železničke stanice, a uskoro i Starog savskog mosta, što potpuno komplikuje i onako ne baš jednostavan život u glavnom gradu Srbije.
Da li su građani i lokalne i gradske vlasti spremni da budu partneri i zajedno odgovore izazovima savremenog života.
Dosadašnje iskustvo ne ide u prilog nikome.
Činjenica da su građani podneli 300 prigovora, kao i peticiju sa 1.200 potpisa nije bila dovoljna gradskoj vlasti u Novom Sadu da očuva zelenu površinu pa će umesto zelene površine u centru grada biti sagrađena osmospratnica.
Na javnoj raspravi pred Komisijom za planove, građani okupljeni oko Inicijative “Ne damo livadicu” su pokušali da upozore da je ta zelena površina od nekoliko stotina kvadrata jedina preostala u ovom kvartu oivičenom ulicama ali urbanisti nisu ni uzeli u razmatranje njihove prigovore, nego su ih sve odbili.
Jedna od zamerki građanima je da nisu reagovali kada je trebalo odnosno kada je menjan plan skoro pre deset godina.
Očigledno je da će gradske i lokalne vlasti ali i građani morati puno da uče o međusobnoj komunikaciji.
U narednim nedeljama na portalu Danas pokušaćemo kroz niz tekstova da osvetlimo put odnosno šta se sve dešava na tom putu kada građani odluče da se za svoja prava izbore putem građanskih inicijativa.
Ukoliko želite možete sa nam podeliti vaša iskustva i putem komentara na tekst ili na društvenim mrežama putem heštaga #Inicijativegradjana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.