Grupa Užičana sprečila je danas javnog izvršitelja da, u pratnji petorice policajaca, iseli porodicu Ćitić iz njihove kuće u Vidovdanskoj ulici u centru grada.
Porodica je odbila da primi rešenje o iseljenju, koje je pokušao da im uruči Filip Vidić, pomoćnik javnog izvršitelja Đorđa Dogandžića. Vidić je odbio da objasni porodici, a i novinarima, kakva će biti njihova sudbina, nakon što su odbili da prime taj dokument.
„Sram te bilo, Filipe“, „Gde je Dogandžić, ojadio je ljude“, uzvikivali su okupljeni građani, a Radivoje Bjelaković (72) svedočio je da je, kako je rekao, zahvaljujući sudu i izvršiteljima i on ostao bez kuće na Zlatiboru, zbog nesporazuma sa bankom oko vraćanja kredita.
Kako je Danas već pisao, kuća Ćitića je prodata 6. decembra prošle godine na licitaciji, po odluci Višeg suda u Užicu koju je sproveo javni izvršitelj Đorđe Dogandžić, kako bi se namirio dug naslednicima koji polažu pravo na jednu trećinu tog objekta. Porodica sumnja u korupciju i tvrdi da o licitaciji nije bila obaveštena, iako u sudu navode da je obaveštenje bilo na oglasnoj tabli suda.
Nezaposleni Branislav Ćitić je bio vlasnik dve trećine kuće, ali je vlasništvo prepisao na svoju suprugu Gordanu, kako bi mogla da podigne kredit kojim bi naslednicima ostatka kuće – njegovom ujaku Zoranu Nikačeviću, biznismenu, i njegovoj sestri Miroslavi Nikačević, koji žive u Engleskoj, namirili dug.
Nakon što su Nikačevići pokrenuli spor oko nasledstva, Ćitići su počeli da im isplaćuju novac za trećinu kuće. Međutim, rođaci su to kasnije odbili, a nisu pristali ni na to da im Ćitići ustupe prizemlje sporne kuće ili vikendicu u selu LJubanje, kod Užica.
Branislav kaže da je njegov ujak odbijao dogovor i da je isključivo hteo celu kuću od 112 kvadrata. Sudski veštak Blagoje Radojićić je procenio njenu vrednost na 12,4 miliona dinara, pa ju je Nikačević kupio na licitaciji po upola manjoj ceni iako je procena poreske uprava bila 45.000 evra.
– Od početka spora, ovo je kriminal i korupcija u sudstvu i ostalim državnim organima. Svima smo se obraćali i nailazili na zatvorena vrata, a protiv izvršitelja Dogandžića smo podeli pet tužbi Osnovnom i Višem sudu u Užicu, koji su odbijali naše žalbe, i prigovor Komori javnih izvršitelja. Obraćali smo se Agenciji za borbu protiv korupcije i rekli su nam da je spor u toku i da ne mogu da reaguju, a isto su nam kazali i u policiji – objasnio je Branislav i naveo da obaveštenje o iseljenju porodica nije dobila, već da je za to saznao u petak, kada je bio pozvan na razgovor u policiju.
Zahvalivši se okupljenim Užičanima na solidarnosti, Gordana Ćitić, medicinska sestra, objasnila je da je porodica od početka spora predlagala da Nikačevićima isplati novac za njihovo vlasništvo, da je zbog toga podigla kredit, ali da im to nije bilo omogućeno.
– Pomoćnik javnog izvršitelja Filip Vidić mi je rekao da Nikačeviću ne treba novac, da ga ima dosta i da hoće celu kuću. Jedan sudija, koji je postupao u sporu, rekao nam je da smo na meti građevinske mafije. Ovo je nezapamćen teror državnih institucija nad nama – rekla je vidno potresena Gordana.
Spor oko spomen-ploče Stivu Tešiću
Svedočeći o tome da se u kući, koja se nalazila pored kuće Ćitića, rodio oskarovac, scenarista i dramski pisac Stojan Stiv Tešić (1942-1996) koji je živeo i stvarao u SAD, Branislav je naveo da je kuća Tešića uništena 1944. tokom bombardovanja u Drugim svetskom ratu, nakon čega su oni prešli da žive u prizemlju kuće Ćitića. „Stiv Tešić i Zoran Nikačević su zajedno odrasli, ali pre nekoliko godina, kada su dolazili iz Večernih novosti da na našu kuću postave spomen-ploču posvećenu Stivu Tešiću, što smo mi rado prihvatili, Nikačević je to odbio, pa je ploča postavljena na drugoj kući, na početku ulice“, kazao je Branislav.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.