Nakon što je policija juče dobila nedvosmislenu potvrdu od Srbijavoda, javnog preduzeća jedinog nadležnog za brigu o Savskom nasipu, da je bilo kakvo iskopavanje bedema nasipa strogo zabranjeno i kažnjivo zakonom, zaustavila je radove koje je otpočeo jedan od vlasnika nelegalnih splavova na Savi.
Građani iz neformalnog udruženja Savski kej se više od deset godina bore da sačuvaju vodoizvorište koje snabdeva pijaćom vodom ceo grad, kao i nasip koji od poplava čuva više od 100.000 ljudi, od nelegalne gradnje vikendica, zagađenja reni bunara, oštećenja zbog zabranjenog, ali neometanog motornog saobraćaja, kao i od više od 100 splavova postavljenih bez dozvola, koji svakodnevno, na različite načine oštećuju obaloutvrdu i narušavaju stabilnost nasipa.
Kako su komšije iz udruženja prekjuče ispričale Danasu, jedan od vlasnika splavova policiji je pokazao dozvolu za rad izdatu od JKP Zelenilo Beograd, iako to javno preduzeće nikakvu dozvolu takve vrste ne može da izda, što je kasnije u toku dana potvrđeno iz Srbijavoda. Juče je stanarima, ali i policiji stigao i zvaničan dopis tog preduzeća, u kome se navodi da je na teren izašla ekipa VPC Sava Dunav, koja je utvrdila da „lica bez dozvole oštećuju nasip koji po članovima 13. i 16, Zakona o vodama predstavlja dobro od opšteg interesa i vodni objekat za zaštitu od poplava“.
Navedeno je i da je prema članu 133. „zabranjeno vršiti radove koji mogu da ugroze stabilnost i otežaju održavanje regulacionih, zaštitnih i drugih vodnih objekata“, te je prijava prosleđena nadležnoj gradskoj inspekciji.
Ipak, građani su reagovali i juče ujutru, sa sumnjom da će se radovi nastaviti, jer su na istom mestu zatekli kamione sa građevinskim materijalom, pa su opet alarmirali građevinsku i vodnu inspekciju, kao i policiju, nakon čega su radovi obustavljeni.
– Zatekli smo prazan prostor, ni radnika ni bagera i kamiona više nije bilo, zatrpan je deo koji je izbušen ka obali, ali je drugi deo ostao raskopan. Takvih šahtova sa sprovedenom vodom iz susednih zgrada ima bar pet samo u ovom delu, cevi stalno pucaju, a voda lije na sve strane. Kako su nam stručnjaci objasnili, to stalno urušava nasip, njegovu stabilnost, a na takvim mestima će najpre voda da probije ukoliko dođe do poplava. Ovde se dovoze ogromni kamioni sa građevinskim materijalom, mešalice za beton, iako nasip nije dimenzioniran za vožnju automobila, što trajno menja statiku nasipa čija je jedina uloga da sačuva ljudske živote i imovinu ukoliko se dogodi poplava, priča jedan od članova udruženja.
Najveći strah, međutim, stanari imaju da će se i ovaj „posao“, kao i mnogi drugi pre njega, i posle intervencije nadležnih, nastaviti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.