Građanin Ratomir Lazarević iz Dobrog Polja, koji je u drugom krugu izbora za predsednika Srbije glasao s nevažećom ličnom kartom, zbog čega je glasanje na tom mestu ponovljeno, a predsednik Boris Tadić nije inaugurisan, izašao je juče na biračko mesto sa ispravnim dokumentima. Načelnica Opštinske uprave u Boljevcu Miroslava Opačić rekla je da je Lazarević bio drugi glasač po otvaranju biračkog mesta u 7 sati izjutra.

Građanin Ratomir Lazarević iz Dobrog Polja, koji je u drugom krugu izbora za predsednika Srbije glasao s nevažećom ličnom kartom, zbog čega je glasanje na tom mestu ponovljeno, a predsednik Boris Tadić nije inaugurisan, izašao je juče na biračko mesto sa ispravnim dokumentima. Načelnica Opštinske uprave u Boljevcu Miroslava Opačić rekla je da je Lazarević bio drugi glasač po otvaranju biračkog mesta u 7 sati izjutra. Ratomir Lazarević je u drugom krugu glasao iako mu je lična karta istekla 6. januara ove godine, zbog čega je Republička izborna komisija, na prigovor Slavoljuba Mitrovića iz Dobrog Polja, odlučila da ponovi glasanje.
Regionalni poverenik CESID-a za istočnu Srbiju Radomir Milošević rekao je za Danas da je biračko mesto otvoreno na vreme i da nije bilo nikakvih proceduralnih problema, dok nam je opštinski poverenik CESID-a Ivan Ilić kazao da je do 17 sati izlaznost građana bila oko 46,5 odsto, od ukupno 362 birača, i da se glasanje odvija bez problema, koje članovi biračkog odbora i ne očekuju.
Odluka koju je RIK donela 5. februara komentarisana je kao politički motivisana, odnosno kao pokušaj DSS, SRS i SPS da otežaju proglašenje Tadića za predsednika Srbije, odnosno kao njihova „osveta“ zbog izborne pobede. Na sednici RIK regularnost glasanja u Dobrom Polju osporili su upravo predstavnici ove tri stranke, čime su sprečili da Tadić bude inaugurisan 15. februara.
Izvor Danasa iz DS rekao je tada da će kontrolori biti „i te kako prisutni“ tokom ponovljenog glasanja i da će bilo kakav pokušaj „namerne neregularnosti biti osuđen na propast“.
Rezultat glasanja u Dobrom Polju neće uticati na krajni ishod izbora. Konačni rezultati moraju biti proglašeni najkasnije 96 sati od zatvaranja biračkog mesta, odnosno do subote, 16. februara u 20 časova. Proglašenje je moguće i ranije, ako ne bude prigovora Republičkoj izbornoj komisiji, koji se mogu podneti u roku od 24 časa od časa kad je učinjen propust. Ako bude prigovora, RIK donosi rešenje u roku od 48 časova od časa prijema prigovora i dostavlja ga podnosiocu prigovora. Na odbijen prigovor moguća je žalba Vrhovnom sudu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari