Zbog seče stabala na Kalemegdanu i Ušću zarad izgradnje gondole – građani najavljuju patrole i straže kako se uništavanje drvoreda ne bi nastavilo, opozicija priprema krivične prijave protiv „štetne“ gradske vlasti, a gradonačelnik Zoran Radojičić da će se sve nadoknaditi novim zasadima.
Ipak, ono što je Radojičić propustio da objasni, a o čemu građani govore „na sva usta“ jeste i da se seča drveća nastavlja na brojnim drugim lokacijama u Beogradu, očigledno prema unapred osmišljenom planu. Stabla se orezuju i u Ulici Kraljice Marije, odnosno 27. marta, počela je seča sedam hektara hrastove šume Gibavac blizu Surčina, a podsećaju i da je nedavno „nestao“ deo šume Košutnjak.
Kada su se Beograđani danas okomili da kritikuju aktuelnu vlast zbog seče stabala na zaštićenom kulturnom dobru kako bi se izgradila atrakcija koja još nema ni građevinsku dozvolu, ali i širom prestonice, i opozicija je pripremila mere protiv gradskih čelnika ali i počela da organizuje građane za odbranu drvoreda.
U opštini Stari grad održan je sastanak „Odbranimo Kalemegdan“, na kome je dogovoreno da se uvedu 24-časovna dežurstva u cilju odbrane drveća i obustave rada na projektu žičare koji izvode „Skijališta Srbije“ na lokalitetu Kalemegdana.
Čelnici opštine saopštili su da je sa građanima dogovoreno da se, bez obzira na posledice, svi dosadašnji radovi, kao i eventualni budući radovi u cilju instaliranja žičare ruše i tako spreči trajno uništavanje kulturno-istorijskog dobra. Grupa građana je na sastanku izvestila da su pokušali da se sastanu sa gradonačelnikom tokom dana, ali bez uspeha, kao i da će nastaviti da pokušavaju da Radojičiću predoče „kako se ovaj skandalozni i štetni projekat sprovodi bez elementarnog pravnog utemeljenja“.
Po završetku sastanka, građani, slobodni odbornici i predstavnici opštine Stari grad otišli su na Kalemegdan, demontirali vrata i zaštitnu ogradu oko nelegalnog objekta na kalemegdanskom platou i zaustavili dalju seču drveća pored okretnice tramvaja na Kalemegdanu.
Odbornici Saveza za Srbiju u Skupštini grada Beograda najavili su da će podneti krivične prijave protiv gradonačelnika Zorana Radojičića, njegovog zamenika Gorana Vesića i ministra trgovine, turizma i telekomunikacija Rasima LJajića zbog, kako su naveli, štetnog projekta izgradnje gondole od Kalemegdana do Ušća i seče stabala.
Šef te odborničke grupe Nikola Jovanović je rekao kako taj projekat ima pogubne ekonomske posledice i da je njegova najveća šteta što „skrnavi dva najveća blaga Beograda – pogled na Ušće i Kalemegdan“ i da će zato Radojičić, Vesić i LJajić morati da plate štetu iz svog džepa.
Pozvao ih je da zaustave „štetni“ projekat i poručio da će u suprotnom pozvati građane da sruše šipove na padinama oko Kalemegdana koji su, kako je rekao, zabranjeni generalnim urbanističkim planom i Zakonom o zaštiti kulturnih dobara.
Posle optužbi i najave krivične prijave gradonačelnik Zoran Radojičić otišao je danas u obilazak parka Ušće na kome je počela sadnja 300 novih stabala. Radojičić je u društvu direktora JKP „Zelenilo – Beograd“ Slobodana Stanojevića poručio da će Beograd do kraja godine biti bogatiji za nekoliko hiljada stabala, a početkom sledeće i za gondolu koja će predstavljati novu turističku atrakciju.
On je napomenuo da je JP „Skijališta Srbije“ kao deo nadoknade za posečena stabla u okviru realizacije projekta „Beogradska gondola“ obezbedilo 25 miliona dinara za sadnju novih stabala, od kojih je deo usmeren i na današnju sadnju.
– Danas smo započeli planiranu sadnju drveća u parku Ušće i tokom naredna tri dana ovde će biti posađeno 300 stabala. To je dvostruko više od broja stabala koja su posečena jer su bila na trasi gondole. U realizaciju ovog projekta nije moguće krenuti bez uklanjanja određenog broja stabala, poručio je gradonačelnik.
Hektari šume posečeni u Bečmenu
Građani Bečmena, na teritoriji opštine Surčin, nadomak Beograda, prijavili su redakciji Danasa da se u njihovom komšiluku seče najmanje sedam hektara hrastove šume Gibavac, koja je pod zaštitom države. U pitanju je neselektivna seča svih stabala od reda, objasnili su oni, što je izazvalo uznemirenost lokalnog stanovništva u Bečmenu u čijem ataru se šuma nalazi.
Aktivisti za očuvanje životne sredine uputili su i zahtev za informacije od javnog značaja Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u kome se traži dostavljanje plana seče šume Gibavac. Zašto je bilo neophodno da se šuma tako drastično seče, navode oni, nikome od nije jasno i stanovništvo očekuje hitnu reakciju Ministarstva.
PSG: Kalemegdanska tvrđava u opasnosti
Pokret slobodnih građana saopštio je da zahteva hitnu obustavu svih radova koji su u suprotnosti sa zakonima a da će u suprotnom „na kriminal gradske vlasti odgovoriti snažnim građanskim otporom“. „Kalemegdanska tvrđava je u opasnosti od protivzakonite i besmislene izgradnje gradske gondole. Projekat, koji je pun besmislenih proračuna, koji bi građani Beograda preplatili i kasnije dotirali iz budžeta, podrazumeva seču zaštićenih stabala na Ušću i Kalemegdanu, kao i ruiniranje beogradske tvrđave koja je kulturno dobro od izuzetnog značaja i na kojoj je izričito zabranjena svaka gradnja i seča drveća“, podsećaju oni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.