Građanski preokret pozvao je građane da se pridruže protestu “Ustanak za opstanak”, koji će biti održan u subotu 11. septembra, u 14 časova, ispred Predsedništva Srbije, o čemu su snimili i spot.
Kako navode, nezadovoljstvo građana izazvano katastrofalnim stanjem životne sredine je opravdano jer se širom države sve više ugrožavaju vazduh, voda, zemljište, šume, reke i druga prirodna bogatstva.
Smatraju da je borba za zdravu životnu sredinu istovremeno borba za institucije koje će raditi u opštem interesu, po propisima, uz uvažavanje građana, njihovih potreba i stavova.
– Ekološki ustanak je okupljanje opravdano nezadovoljnih građana na ispravnim osnovama, za zaštitu vrednosti koje su nam prioritetne. Naša podrška je principijelna. Ekološka pitanja su zapravo pretpolitička. Linglong će, na primer, jednako da truje i one koji su za i one koji su protiv Evropske unije. Da li ima smisla plasirati ideološke i programske ideje levice, desnice ili centra, ako ne živimo u uređenom društvu, koje brine o svojoj životnoj sredini i zdravlju stanovništva – kaže Dušan Kokot iz Građanskog preokreta i podseća da problem pijaće vode u Zrenjaninu dugo postoji i može se reći da je prirodnog porekla, ali odgovornost za izostanak rešenja tog problema je isključivo na vlastodršcima.
– Zdrav vazduh i plodno zemljište gubimo zbog sulude politike ustupanja prirodnih resursa prljavim tehnologijama i brutalnim kršenjem većeg broja propisa. Tu manji deo odgovornosti snose zagađivači, a veći deo institucije koje ih ne sprečavaju da se ponašaju neodgovorno – smatra Kokot.
Miljan Čičič iz Pokreta Fantomi, koji će učestvovati u ustanku, kaže da je nezadovoljstvo građana izazvano katastrofalnim stanjem životne sredine. Smatra da se na svakom koraku sve više ugrožava priroda i osnovni ljudski resursi potrebni za zdrav i normalan život.
– Samo promenom vlasti moguće je rešiti i ove probleme. Nama trebaju institucije, a ne model vladavine jednog čoveka koji nas prodaje kao jeftinu radnu snagu i koji je Srbiju pretvorio u deponiju prljave industrije – kaže Miljan Čičić.
Kao primer navodi kinesku fabriku Linglong, za koju kaže da je poslednji trenutak da se javnost Srbije trgne i ne dozvoli da se ogromna opasnost po zdravlje ljudi i životnu sredinu provuče “ispod radara”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.